Αρμάνι Μιλάνο και Σαρλερουά χαμογέλασαν στην 8η αγωνιστική της Ευρωλίγκα

Η Αρμάνι και η Σαρλερουά έπραξαν το χρέος τους και νίκησαν τις Εφές Πίλσεν και Μπάμπεργκ αντίστοιχα. Οι ιταλοί έβαλαν πλώρη για τη 2η θέση, βάζοντας σε μπελάδες το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, ενώ οι βέλγοι σκότωσαν τους γερμανούς και κατάφεραν να επιβιώσουν. Σαρλερουά – Μπάμπεργκ 75-61
Ζωντανές διατήρησε τις ελπίδες της για πρόκριση στην επόμενη φάση η Σαρλερούα. Η βελγική ομάδα κατάφερε για ακόμα μία φορά να παρουσιάσει ένα αξιοπρεπέστατο πρόσωπο και να πάρει μία πολύτιμη νίκη σε βάρος
της Μπάμπεργκ. Μάλιστα κατάφερε να καλύψει τη διαφορά με την οποία ηττήθηκε στο πρώτο ματς, την οποία εξασφάλισε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι έμοιαζε απόλυτα ισορροπημένο τα προηγούμενα 30 λεπτά, αλλά στο τελευταίο η ομάδα του Τζιοβάνι Μπότσι πάτησε το γκάζι και με επιμέρους σκορ 21-12 καθάρισε το ματς. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Ντέμοντ Μάλετ και Μπρέντ Ράιτ με 26 και 19 πόντους αντίστοιχα.Αρμάνι Μιλάνο – Εφές Πίλσεν 84-70