Αποθέωση Κόμματου και η "φούσκα"

Ο Σούλης Μαρκόπουλος υποστήριξε ότι "το Μαρούσι έπαιξε και πάλι πολύ δυνατά κι έχασε ένα ακόμη ματς στον πόντο. Εμείς δεν ήμασταν καλοί. Ηταν ένα περίεργο παιχνίδι, γιατί έπρεπε να παίξεις 40 λεπτά απέναντι σε άμυνα ζώνης. Βρήκαμε λύσεις επιθετικά, αλλά όχι στις αμυντικές επιλογές πάνω στον Κόμματο. Και μέσω του Κόμματου, βρήκαν χώρο και οι υπόλοιποι παίκτες του Αμαρουσίου για να σκοράρουν. Δείξαμε αδυναμία στο αμυντικό ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο, μας πήραν τέσσερα που τα έκαναν καλάθι. Κι αυτό προβληματίζει. Εχουμε προβλήματα στη χημεία της ομάδας, παρόλο που έχουμε περάσει τα μισά του πρωταθλήματος,
αλλά οι πολλοί τραυματισμοί δεν έχουν δώσει το δικαίωμα στην ομάδα να βρεθεί μαζί. Και είπα ότι ήταν περίεργο παιχνίδι γιατί όταν παίζεις απέναντι σε ζώνη, πρέπει να έχεις καλούς σουτέρ, αλλά εμείς δεν παρουσιαστήκαμε τόσο έτοιμοι γι' αυτό το παιχνίδι".Σε ερώτηση σχετική με την άμυνα, απάντησε ότι "όταν παίζεις απέναντι στη ζώνη, πολλές φορές πας κοντά στο καλάθι και δίνεις δικαίωμα στην αντίπαλη ομάδα να κάνει αιφνιδιασμό. Εμείς προσπαθούσαμε να βρούμε κενά, από τη στιγμή που δεν είχαμε το περιφερειακό σουτ. Αυτό που θέλαμε  ήταν να παίξουμε άμυνα και να βγούμε στον αιφνιδιασμό, αλλά αυτό δεν έγινε. Το πρόβλημά μας ήταν η άμυνα. Όταν ο αντίπαλος παίζει με χαμηλό σχήμα, έχεις δύο επιλογές. Είτε πας κι εσύ με χαμηλό σχήμα είτε συνεχίζεις με ψηλό. Αν πηγαίναμε με χαμηλό σχήμα θα είχαμε πρόβλημα στην επίθεση. Επιλέξαμε να πάμε με ψηλό σχήμα, ρισκάραμε και δικαιωθήκαμε και το λέω γιατί αν προσέξατε τα περισσότερα καλάθια μπήκαν μέσα από τη ρακέτα".Ο Νίκος Λινάρδος μίλησε γενικότερα για τη κατάσταση στο μπάσκετ. "Ο μαθητής έχασε πάλι από τον δάσκαλο συνεπώς... 2-0.Θεωρώ όμως ότι οι εμφανίσεις που κάνουμε αλλάξανε τις ισορροπίες σχετικά με το τι είναι η προπόνηση και τι ο αγώνας. Χάσαμε δύο παίκτες που ήταν πολύ σημαντικοί και φυσικά ουδείς περίμενε ότι θα παλεύαμε τόσο πολύ απέναντι σε μια ομάδα μεγάλη, με καλό προπονητή. Κάναμε προπόνηση 3Χ3 μέχρι τη Πέμπτη, γι' αυτό θεωρώ ότι αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά και στους συνεργάτες μου. Η προσπάθεια που κάνουμε δεν γράφεται στις εφημερίδες και στα site. Ξέρουμε ότι έχουμε χάσει τη κατηγορία, δεν παίζουμε με άγχος κι αυτό είναι ένα αβαντάζ. Εγώ μένω από το κουράγιο που μου δίνουν οι συνεργάτες μου."Παίζαμε ματς απ ζώνη για 40 λεπτά και αυτό ήταν λίγο αφύσικο, αλλά είχαμε κι έναν εκπληκτικό Κόμματο. Εμείς στο Μαρούσι δουλεύουμε από την αγάπη μας για το μπάσκετ και προσπαθούμε να πιστώσουμε ότι περισσότερο μπορούμε για την επόμενη χρονιά. Ξέρετε ότι βυθίζεται η ελληνική κοινωνία και βυθίζεται και το μπάσκετ. Το Μαρούσι πτώχευσε λόγω των χρεών της οικογένειας Βωβού και φοβάμαι ότι κι άλλες ομάδες θα έχουν την ίδια τύχη", είπε και ρωτήθηκε για τον Κόμματο."Ο Κόμματος είναι παίκτης που αν βρεθεί στη μέρα του και ξεκινήσει καλά, συνεχίζει το ίδιο. Προπονείται πρωί και απόγευμα και είναι ο μοναδικός παίκτης που το κάνει. Μπορεί να φαίνεται αργός στο παιχνίδι του, αλλά είναι παίκτης ρυθμού και το πιάσιμο της μπάλ