Αποκλείστηκε η Ενάν, στον επόμενο γύρο η Βοζνιάκι

Στον 3ο γύρο του φετινού Γκραν Σλαμ, που είναι που είναι και το πρώτο της χρονιάς, ολοκληρώθηκε η παρουσία της Ζουστίν Ενάν. Εύκολα στον επόμενο γύρο η Καρολάιν Βοζνιάκι. Η Ενάν (Νο 11 του ταμπλό) βρήκε στο δρόμο της τη Σβετλάνα Κουζνετσόβα (Νο 23), από την οποία ηττήθηκε τελικά με 0-2 σετ (4-6, 6-7), σε έναν αγώνα που κρίθηκε κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες.Κατ` αυτόν τον τρόπο, η κάτοχος του τίτλου το 2004 έμεινε
εκτός συνέχειας θεσμού, σε αντίθεση με την εύκολη πρόκριση της Νο 1 στην παγκόσμια κατάταξη, Καρολάιν Βοζνιάκι.Με αντίπαλο τη σλοβάκα Ντομινίκα Τσιμπουλκόβα, η δανή έφτασε χωρίς ιδιαίτερο κόπο στο 2-0 (6-4, 6-3) και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τη Λετονή Αναστασία Σεβαστόβα, που βρίσκεται στο Νο 46 της παγκόσμιας κατάταξης.Η Κουζνετσόβα θα κοντραριστεί με την ιταλίδα Φραντσέσκα Σκιαβόνε (Νο 6), η οποία πήρε εύκολα με 6-0 το πρώτο σετ απέναντι στη ρουμάνα Μόνικα Νικουλέσκου, αλλά στο 2ο δυσκολεύτηκε αρκετά, φτάνοντας όμως στη νίκη με 7-6.Τέλος, ενδιαφέρον ζευγάρι προέκ