Αποχαιρετάει με νίκη την Αυστρία

Δύο αλλαγές στην 11άδαΜε δύο αλλαγές στο αρχικό σχήμα συγκριτικά με το φιλικό κόντρα στην Ελ Γιαϊς παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός απέναντι στην Φορτούνα. Ο Καρνέζης αντί του Κοτσόλη και ο Τοτσέ αντί του Πετρόπουλου. Στην άμυνα ξεκίνησαν οι Βύντρα, Μπουμσόνγκ, Βελάσκες, Σπυρόπουλος, αμυντικά χαφ οι Βιτόλο, Μαρίνος, ο Ζέκα δεξιά, ο Χουχούμης αριστερά και ο Λάζαρος πίσω από
τον προωθημένο Ισπανό.Ο Παναθηναϊκός είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας, πλην όμως δεν δημιουργούσε ευκαιρίες, ενώ από την άλλη δεν κινδύνευε κιόλας από τους Γερμανούς που φανήκανε απειλητικοί μονάχα στη φάση του 23ου λεπτού, όταν ο Βέκαμπ σέντραρε από δεξιά, η άμυνα και ο Καρνέζης ολιγώρησαν, αλλά η κεφαλιά του Ντου Ρι Τσα πέρασε πάνω από την εστία των πρασίνων.Πρώτη επαφή και γκολ ο ΤοτσέΤο Τριφύλλι άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό, ύστερα από εξαιρετική ενέργεια και σέντρα-σουτ του Ζέκα από τα δεξιά, με τον Τοτσέ να πετάγεται και με πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Ισπανός στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα σκόραρε, ανοίγοντας λογαριασμό για την φετινή χρονιά με την πράσινη φανέλα.Οι πράσινοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 37', όταν ο Ζέκα κατάφερε να κλέψει την μπάλα προ του τερματοφύλακα των Γερμανών, όμως η προσπάθειά του να τον ντριμπλάρει δεν στέφθηκε με επιτυχία και έτσι χάθηκε η ευκαιρία για το 2-0. Το ημίχρονο έκλεισε με το Τριφύλλι προηγούμενο στο σκορ.Δοκίμασε Γιούρκα σε ρόλο χαφ-εξτρέμΜε την έναρξη της επανάληψης ο Φερέιρα προχώρησε μια πρωτότυπη δοκιμή. Απέσυρε τον Βελάσκες, έβαλε τον Σεϊταρίδη περνώντας τον Βύντρα στόπερ, τον Μαρίνο δεξί μπακ, τον Ζέκα αμυντικό χαφ και τον Γιούρκα για πρώτη φορά σε ρόλο δεξιού χαφ-εξτρέμ. Οι Γερμανοί στον αντίποδα προχώρησαν σε 7 αλλαγές στην ενδεκάδα τους και καλυτέρεψαν κάπως την εικόνα τους, έχοντας τον έλεγχο της μπάλας.Ο Φερέιρα έβαλε τον Ιωαννίδη αντί του Χουχούμη στο 63' και τον Πετρόπουλο αντί του Τοτσέ στο 65', με τους πράσινους να κάνουν την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος στο 69', ύστερα από ατομική προσπάθεια και σουτ του Χριστοδουλόπουλου που έφυγε λίγο άουτ. Οι πράσινοι είχαν παθητικό ρόλο στο δεύτερο μέρος, αλλά και από την άλλη δεν κινδύνεψαν από τους Γερμανούς διατηρώντας άνετα το 1-0. Στο 81' ο Λαγός μπήκε αντί του Ζεκά, ενώ στο τελευταίο τετράλεπτο πήρε συμμετοχή και ο νεαρός γκολκίπερ Ταμπάκης.