Απίστευτη ανατροπή από Μάδεργουελ που ισοφάρισε από 2-6 σε 6-6 την Χιμπέρνιαν

04:11 7/5/2010 - Πηγή: Sport.gr

Ενα από τα πιο απίστευτα παιχνίδια στην ιστορία του σκωτσέζικου ποδοσφαίρου αλλά και μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του αθλήματος, σημειώθηκε το βράδυ της Τετάρτης (5/5), στην Πρέμιερ Λιγκ της Σκωτίας. Ο λόγος για την αναμέτρηση Μάδεργουελ-Χιμπέρνιαν, που ολοκληρώθηκε ισόπαλη 6-6, παρότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 6-2 στο 65`!

Ο Κόλιν Νας άνοιξε το σκορ για τη Χιμπέρνιαν στο 11ο λεπτό, ο Ζιλ Κόουκ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους πέντε λεπτά αργότερα, ενώ ο Νας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, στο 20ο λεπτό. Στο 28`

ο Ριόρνταν έγραψε το 3-1 για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Νας άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς στα τρία τέρματα, σημειώνοντας χατ τρικ και το 4-1 στο 36`.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ 2-4, χάρη στο γκολ του Σάτον στο 39`, ενώ από κει κι ύστερα, έγιναν απίστευτα πράγματα στο Ιστερ Ρόουντ του Εδιμβούργου. Ο Αντονι Στόουκς με δύο προσωπικά τέρματα στο 56` και στο 65` έφερε το σκορ στο 6-2 για την