Ανθισε το κόκκινο τριφύλλι

20:07 1/9/2012 - Πηγή: Sport.gr
Την πρώτη ημέρα του φθινοπώρου... άνθισε το κόκκινο τριφύλλι. Ο Πλατανιάς νίκησε 2-0 τον Πανθρακικό και τα Χανιά γιορτάζουν την πρώτη νίκη του εκπροσώπου τους στην Σούπερ Λίγκα.Στο αφιλόξενο και αχανές για τέτοιες ομάδες, Παγκρήτιο Στάδιο (σ.σ. γίνονται βελτιωτικά έργα στο "Μάλεμε"), η ομάδα του Γιάννη Χατζηνικολάου χρειάστηκε 14 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο για να βάλει τις βάσεις μια σπουδαίας νίκης. Μιας νίκης, που όταν αυτή έρχεται απέναντι σε ομάδα με ίδιους
στόχους είναι διπλό το κέρδος.Στο 30' ο Αναστασάκος -ο οποίος στο 19' είχε χάσει ανεπανάληπτο τετ α τετ- ξεχάστηκε από τους αμυντικούς του Πανθρακικού μέσα στην περιοχή και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν την τύχη να κλείσουν το ημίχρονο με ένα δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα στο 43', έπειτα από φάση διαρκείας και απόκρουση του Αντίλοβιτς, η μπάλα έφτασε στον Μαραγκουδάκη, ο οποίος με ένα ασύλληπτο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.Στην επανάληψη, ο Σάββας Παντελίδης, προσπάθησε από τον πάγκο να διορθώσει τα κακώς κείμενα για την ομάδα του, αλλά τα δύο γκολ από το πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκαν... βαρύ φορτίο. Παρόλα αυτά, η ομάδα της Κομοτηνής κατάφερε να σκοράρει στο 62' με τον Κοντογουλίδη. Ο επιθετικός του Πανθρακικού, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή, βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ, έπειτα από υπόδειξη του πρώτου βοηθού διαιτητή, Φ. Ελευθερίου.Δεν ξέρουμε αν αυτό το γκολ θα άλλαζε τη ροή του αγώνα και θα περιμένουμε το πόρισμα των "ειδικών" που έχουν κατακλύσει το ελληνικό ποδόσφαιρο, για να διαπιστώσουμε αν ο συγκεκριμένος βοηθός έκανε λάθος, είναι ανίκανος ή μέλος "εγκληματικής οργάνωσης".