Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, λευκή ισοπαλία στο Απόλλων-Ομόνοια | Υποψίες για νέο στημένο

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος. Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο 1-1 σε ένα πλούσιο σε φάσεις παιχνίδι, αλλά και αρκετά επεισοδιακό, καθώς ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει δύο φορές τον αγώνα λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς του ΑΠΟΕΛ. Χωρίς νικητή και το δεύτερο παιχνίδι, ανάμεσα στον Απόλλωνα και την Ομόνοια, και έτσι οι βαθμολογικές διαφορές των ομάδων παρέμειναν σταθερές,

με την ομάδα του Τάκη Λεμονή να παραμένει 1η και την Ανόρθωση να ακολουθεί στο -4.

Ανόρθωση – ΑΠΟΕΛ 1-1 (40’ Καφού – 4’ Κοσόφσκι)

Αν και ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, η Ανόρθωση κατάφερε να ισοφαρίσει, ενώ έχασε πολλές ευκαιρίες για να κάνει το 2-1 και να μειώσει τη διαφορά από την κορυφή.

Τέσσερα λεπτά μετά την πρώτη σέντρα του αγώνα, ο Νεκτάριος έκανε τη σέντρα και ο Κοσόφσκι έπιασε την κεφαλιά, κάνοντας το 1-0 για τους φιλοξενουμένους. Σταδιακά η κυρία ανέβασε την απόδοσή της, αλλά οι παίκτες του Γιοβάνο