Ανοιχτοί λογαριασμοί για Ξάνθη και Εθνικό Γαζώρου

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Εθνικός Γαζώρου και Skoda Ξάνθη στην πρώτη μεταξύ τους μονομαχία για το Κύπελλο Ελλάδος αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την ρεβάνς.Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στο πρωτο μέρος, όχι όμως και την μεγάλη φάση για να ανοίξουν το σκορ. Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Εθνικός Γαζώρου άνοιξε το σκορ. Στο 48' ο Κωνσταντινίδης έβγαλε την κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας της Skoda
Ξάνθη και ο Αλεξάντροβιτς απέναντι από τον Λυμπερόπουλο με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.Στο 64' ο Νάκας έκανε το σουτ για τους φιλοξενούμενους με την μπάλα να φεύγει άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό (65') οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Αλεξάντροβιτς με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το ματς. Δύο λεπτά αργότερα (67') ο Χαριτίδης έβγαλε ωραία για τον Αλεξάντροβιτς με τον Λυμπερόπουλο να διώχνει με δυσκολία το σουτ.Και ενώ ο Εθνικός Γαζώρου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, η Skoda Ξάνθη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 70' με κεφαλιά του Μαρκόφσκι. Στο 75' ο Χαριτίδης έδωσε στον Μπεκιάρη αυτός έκανε το σουτ με τον Λυμπερόπουλο να διώχνει την μπάλα, ενώ το σουτ του Αλεξάντροβιτς στο 78' έφυγε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία να πετύχουν γκολ στο 80' όταν ο Μαρίν εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να χτυπά στο δεξί κάθετο δοκάρι και να καταλήγει άουτ.Ο διαιτητής του αγώνα Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Αλεξάντροβιτς, Τριάδη και Μπέρτο.Εθνικός Γαζώρου: Βαλσαμάκης, Γαλακτερός, Μερεσιώτης, Κουκόλης, Κατσαβάκης, Σαββίδης, Αλεξάντροβιτς, Ναλμπάντης, Κρυστάλλης (81' Γκόγκας), Κωνσταντινίδης (51' Μπεκιάρης), Μαχαιρούδης (59' Χαριπίδης).Skoda Ξάνθη: Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Κομεσίδης, Βάλλας, Καζούμμπα, Βασιλακάκης, Φλίσκας (56' Ντάνι), Νάκας, Πλατέλλας (83' Ράνος), Τριάδης (57' Μαρίν), Μαρκόφσκι.