Αγγλικό ταμπούρι, 1-1 με Γαλλία

Η Γαλλία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως η Αγγλία ήταν αυτή που απείλησε πρώτη για να ανοίξει το σκορ. Στο 14' από εξαιρετική κάθετη του Πάρκερ, ο Γιανγκ βγήκε στην πλάτη της γαλλικής άμυνας, ξεπέρασε και τον Γιορίς, όμως το πλασέ του από πλάγια θέση κατέληξε άουτ κι ενώ η εστία ήταν άδεια! Η Γαλλία απάντησε ένα λεπτό αργότερα, με φαλτσαριστό σουτ του Καμπάιγ, αναγκάζοντας τον Χαρτ να πέσει στην αριστερή του γωνία και
να αποσοβήσει τον κίνδυνο με διπλή προσπάθεια.Τα "Λιοντάρια" τελικά πήραν κεφάλι στην αναμέτρηση από μια στημένη φάση, που είναι η μεγάλη τους δύναμη. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Τζέραρντ εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Λέσκοτ που είχε προωθηθεί, νίκησε στον αέρα τον Ντιαρά και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 0-1 για την Αγγλία.Οι "Τρικολόρ" δεν πτοήθηκαν και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν πριν βγει το ημίχρονο. Μπορεί να μην τα κατάφεραν στην διπλή ευκαιρία του 35', όταν ο Ντιαρά απέτυχε με διπλή προσπάθεια να νικήσει με κεφαλιά τον Χαρτ, το πέτυχαν όμως στο 39', μετά από ωραία εναλλαγή της μπάλας από τους Εβρά, Ριμπερί, με τον τελευταίο να στρώνει στον Νασρί, ο οποίος με δυνατό σουτ στην δεξιά γωνία έγραψε το 1-1. Μάλιστα, στο 45' ο Μπενζεμά είχε την ευκαιρία από πλάγια θέση να σκοράρει, όμως ο Χαρτ απέκρουσε σε κόρνερ.Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τις ίδιες φάσεις, ούτε τα γκολ που είχε το πρώτο 45λεπτο. Η μεν Γαλλία είχε τον έλεγχο, είχε την υπεροχή, πολιόρκησε την περιοχή της Αγγλίας, όμως δεν μπορούσε να διασπάσει την διπλή ζώνη άμυνας των Βρετανών και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον Ριτσόλι. Καλύτερες στιγμές το σουτ του Ριμπερί που απέκρουσε ο Χαρτ στο 75' και το σουτ του Καμπάγ που απέκρουσε με το πόδι ο Γουέλμπεκ κι ενώ η μπάλα είχε πάρει πορεία προς τα δίχτυα στο 81ο λεπτό.