Ανετο πέρασμα του Ολυμπιακού στη Δράμα

18:53 4/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Χωρίς να... ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα από την πρώτη περίοδο. Σπανούλης και Ντόρσεϊ συνέχισαν με... φόρα από το ματς της Ευρωλίγκα με τη Γαλατά και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στο 18-10 των πρώτων δέκα λεπτών.Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν με το γκάζι πατημένο και στη δεύτερη περίοδο. Ο Κέσελ ανέλαβε δράση
στο σκοράρισμα και η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους (43-26, 20`).Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερο επιθετικά για τον Ολυμπιακό, καθώς σημείωσε μόλις 14 πόντους, ωστόσο, η διαφορά ανέβηκε στους 20 (57-37), καθώς στο αμυντικό κομμάτι οι παίκτες του Ντούσαν Ιβκοβιτς έκαναν καλή δουλειά.Κράτησαν τον ΚΑΟΔ στους 11 μόλις πόντους και η τελευταία περίοδος ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα.Ο Ιβκοβιτς χρησιμοποίησε και τους 11 παίκτες που είχε στη διάθεσή του και είναι χαρακτηριστικό πως σκόραραν όλοι. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κέσελ με 13, ενώ από 9 είχαν, Αντιτς, Σπανούλης και Πρίντεζης. Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στο τελικό 73-55.