Ακρόπολις: Εύκολα η Λιθουανία, 79-63 την Ιταλία

Η Λιθουανία δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Ιταλία, επικρατώντας με 79-63, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία του 26ου τουρνουά Ακρόπολις-Eurobank.Καλύτεροι για την ομάδα του Καζλάουσκας οι Κλέιζα (18 π.) και Ντάριους Λαβρίνοβιτς (14 π.), ενώ από το συγκρότημα του Πιανιτζιάνι διακρίθηκαν οι Μπελινέλι (15 π.), Αραντόρι (15 π.) και Τσιντσιαρίνι (13 π.).Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Με τους Αραντόρι και Κλέιζα να ηγούνται των ομάδων τους στην επίθεση, η πρώτη περίοδος βρήκε τους λιθουανούς μπροστά με
+1 (17-16).Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η ομάδα του Καζλάουσκας βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και με "όπλο" τα τρίποντα, πήγε στα αποδυτήρια για το ήμίχρονο με +6 (38-32).Η κυριαρχία των λιθουανών συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Με ηγέτη τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς, η Λιθουανία ξέφυγε με 16 (55-39), ωστόσο οι ιταλοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 10-3 και μείωσαν στους εννέα (49-58).Οι παίκτες του Καζλάουσκας ξέφυγαν εκ νέου με 17 (66-49), στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου και έβαλαν τις βάσεις για την τελική επικράτηση.Η ομάδα του Πιανιτζιάνι κατάφερε στην συνέχεια να μειώσει στους 10 (58-68), αλλά μέχρι εκεί. Η Λιθουανία πήρε εύκολα την νίκη με το τελικό 79-63.Τα δεκάλεπτα: 16-17, 16-21, 17-22, 14-19.Ιταλία (Πιανιτζάνι): Καβαλιέρο, Μαντσινέλι 2, Ποέτα, Μέλι 2, Κουζίν 4, Ντίνερ 5, Τζίλι, Ροσέλι, Τσιντσιαρίνι 13, Μπελινέλι 15, Τζεντίλε 7, Αραντόρι 15.Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 1, Καλνιέτις 9, Ντ. Λαβρίνοβιτς 14, Ματσιούλις 4, Ντελινινκάιτις 9, Σεϊμπούτις, Κλέιζα 18, Κ. Λαβρίνοβιτς 3, Βαλαντσιούνας 9, Τσιζάουσκας 2, Κουζμίνσκας 3, Μοτιεγιούνας 7.