Αήττητη η Γιοτυβέντους, 1-1 με τη Ρόμα

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι της 15ης αγωνιστικής στη Serie A, με τις Ρόμα και Γιουβέντους να μένουν στο 1-1 στο Ολίμπικο.

Η Ρόμα προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με γκολ του Ντε Ρόσι, ύστερα από λάθος αντίδραση του Bιντάλ σε κόρνερ των γηπεδούχων.

Η Γιουβέντους ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων στη συνέχεια και ευτύχησε να ισοφαρίσει με τη συμπλήρωσε μιας ώρας αγώνα, με γκολ

του Κιελίνι. Δύο λεπτά αργότερα ο Τότι έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στη Ρόμα, καθώς τον νίκησε ο Μπουφόν από το σημείο του πέναλτι.

Η Γιούβε παραμένει στην κορυφη, έχοντας όμως συγκάτοικο την Ουντινέζε με 30 βαθμούς. Στους 28 βρίσκεται η Μίλανα, που γκέλαρε στην Μπολόνια.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 15ης αγωνιστικής:

Σάββατο 10/12
Λέτσε - Λάτσιο 2-3 (13' Ντι Μικέλε, 59' Φεράριο - 29', 87' Κλόζε, 48' Κανά)
Σιένα - Τζένοα 0-2 (57' Ρόσ, 90' Παλάσιο)
Ιντερ - Φιορεντίνα 2-0 (41' Πατσίνι, 49' Ναγκατόμο)
Παλέρμο - Τσεζένα 0-1 (63' Μούτου)

Κυριακή 11/12
Αταλάντα - Κατάνια 1-1 (71` Τιριμπόκι - 18` Λεγκροτάλιε)
Μπολόνια - Μίλαν 2-2 (11` Ντι Βάιο, 73` Ντιαμαντί - 16` Ζέεντορφ, 72` Ιμπραϊμοβιτς πεν.)
Κάλιαρι - Πάρμα 0-0
Ουντινέζε - Κιέβο 2-1 (67` Ντι Νατάλε, 79` Μπάστα, 83` Παλόσκι)
Νοβάρα - Νάπολι 1-1 (70' Ραντοβάνοβιτς - 84' Ντζεμαϊλί)