Αγκαλιά με την 3η θέση ο Κολοσσός

Το Περιστέρι, αν και δεν είχε σημαντικό βαθμολογικό κίνητρο, παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό στο Βενετόκλειο και δεν επέτρεψε στον Κολοσσό να κάνει το παιχνίδι του στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τρίποντο του Γιαννόπουλου, μάλιστα, οι περιστεριώτες πήραν προβάδισμα με 10-4 στο ξεκίνημα.Ο Κολοσσός αντέδρασε και προσπέρασε με 21-18 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ στο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε στους 8 (39-31, 20`).Ουσιαστικά, εκεί τέλειωσε το ματς και για το Περιστέρι που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Κολοσσό στην τρίτη περίοδο. Οι ροδίτες έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και δέχθηκαν μόλις πέντε πόντους, με αποτέλεσμα να ανοίξουν κι άλλο τη διαφορά (55-36, 30`).Ο Χόπσον ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους νικητές, ενώ καλοί ήταν ακόμη οι Καλαϊτζής, Λιακόποτλος και Πάνος. Στην τελευταία περίοδο η διαφορά ανέβηκε κι άλλο για να καταλήξει τελικά στο 83-53, με το οποίο ο Κολοσσός βρίσκεται αγκαλιά με την τρίτη θέση στην κανονική περίοδο της Α1.