World Cup U20: Επική ανατροπή και πρόκριση για την Γκάνα

23:45 7/7/2013 - Πηγή: Sport.gr
Παρά το ότι βρέθηκε να χάνει με 2-3 στο 98' της παράτασης, η Γκάνα έκανε την ανατροπή, επικράτησε με 4-3 της Χιλής και πήρε την πρόκριση για την ημιτελική φάση του World Cup U20, όπου θα αντιμετωπίσει την Γαλλία.Μετά από μία συγκλονιστική αναμέτρηση που κρίθηκε στο έξτρα 30λεπτο της παράτασης, η Γκάνα επικράτησε με 4-3 της Χιλής και εξασφάλισε την πρόκριση της στους 4 του World Cup U20, όπου θα αντιμετωπίσει την Γαλλία
κανονική διάρκεια της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες στο 2-2. Στο 11', η Γκάνα άνοιξε το σκορ, με τον Οντζέρ, αλλά στην συνέχεια η Χιλή αντέδρασε και με γκολ των Καστίγιο και Ενρίκεζ, έκανε την ανατροπή (2-1) σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (23'-27').Ωστόσο, η Γκάνα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 72', ο Ασίφουα ισοφάρισε σε 2-2 για τους αφρικανούς, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα και στέλνοντας παράλληλα τις δύο ομάδες στην παράταση.Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το έξτρα 30λεπτο για τους χιλιανούς, αφού στο 98' πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 3-2, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ενρίκεζ.Στην συνέχεια, η ομάδα του Τετέ είχε την υπεροχή, αύξησε την πίεση της και κατάφερε να πετύχει την επική ανατροπή. Στο 113', ο Σαλιφού ισοφάρισε σε 3-3 για την Γκάνα, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης ο Ασίφουα, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έδωσε την νίκη-πρόκριση στους γκανέζους.