Tριάρα στην πρεμιέρα η Μακάμπι

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα του Ισραήλ η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επικράτησε με 3-1 της Χαποέλ Πετάχ Τίκβα. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στα πλέι οφ του Europa League, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ αρκετά νωρίς στην αναμέτρηση, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και πήρε το τρίποντο στην πρώτη αγωνιστική.Συγκεκριμένα, η Μακάμπι στο 10ο λεπτό βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Ναίμι, ωστόσο ο Κολαούτι στο 15ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα και στο δεύτερο ημίχρονο, η ανωτερότητα της Μακάμπι ήταν εμφανής.Αρχικά, ο Γιτζάκι στο 69` έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ  και δύο λεπτά αργότερα, ο Κονατέ έδωσε τη νίκη στους "κίτρινους", οι οποίοι πλέον ρίχνουν όλο το βάρος τους στον επαναληπτικό αγώνα κόντρα στο Τριφύλλι.