Pregame: ΠΑΣ Γιάννινα - Αστ. Τρίπολης

Με το παιχνίδι των Ζωσιμάδων ανοίγει την Κυριακή (18/9) η αυλαία της δεύτερης δόσης της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Χωρίς νίκη παραμένει στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος ο νεοφώτιστος, ΠΑΣ Γιάννινα, και σήμερα φιλοδοξεί να σπάσει το ρόδι. Οι Ηπειρώτες ξεκίνησαν με εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με τον Αρη και στην 2η αγωνιστική υποχρεώθηκε σε ήττα 3-1 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.Ούτε ο Αστέρας έχει νίκη στα πρώτα δύο παιχνίδια. Επιπλέον η ομάδα της Τρίπολης δεν έχει καταφέρει ακόμα ούτε να σκοράρει. Ξεκίνησε
με εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Κέρκυρα και στη συνέχεια υποχρεώθηκε σε ήττα 1-0 από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο.Η μοναδική σεζόν που οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στην Σούπερ Λίγκα, ήταν την περίοδο 2009-10, με τον εκάστοτε γηπεδούχο να επικρατεί. Το ματς στα Γιάννινα έληξε 1-0 και αυτό στην Τρίπολη 3-0.ΠΑΣ και Αστέρας τέθηκαν αντιμέτωποι και στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, την περίοδο 2006-07, με την έδρα να "μιλάει" και πάλι (2-1 στα Γιάννινα και 1-0 στην Τρίπολη).Στο παιχνίδι, το οποίο θα ξεκινήσει στις 16:00GR και θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το Novasports 2, διαιτητής θα είναι ο Αναστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου) και βοηθοί του οι Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας) - Λεωνίδας Φραγκιαδάκης (Δωδ/νήσου).