Pregame: ΠΑΟ - Λεβαδειακός (19:30)

Με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύθηκε ο Παναθηναϊκός το «στραβοπάτημα» του Ολυμπιακού στην Ξάνθη και πέρασε πρώτος έχοντας +2 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο από τον μεγάλο του αντίπαλο και συνδιεκδικητή του τίτλου. Με νίκη σήμερα έχει την ευκαιρία να αποσπαστεί στο +5 από τους ερυθρόλευκους.

O Παναθηναϊκός

παραμένει η μοναδική ομάδα στο φετινό πρωτάθλημα χωρίς εντός έδρας βαθμολογική απώλεια, αφού μετράει 8 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στο ΟΑΚΑ έχει δεχθεί τα 5 από τα 15 γκολ που έχει στο παθητικό του.

Η ήττα του στο Κλ. Βικελίδης από τον Αρη είναι η μοναδική στο φετινό πρωτάθλημα. Στα υπόλοιπα 16 παιχνίδια, έχει 13 νίκες και 3 ισοπαλίες.

Από τις 13 νίκες του τριφυλλιού, οι 7 είναι στο γκολ...

Η ομάδα του Ζεσουάλδο Φερέιρα έχει κερδίσει τα 7 παιχνίδια στις τελευταίες 10 αγωνιστικές και τα τέσσερα τελευταία με σκορ 1-0.

Ο Λεβαδειακός έχει 7 ήττες στα πρώτα 13 παιχνίδια (2 νίκες, 4 ισοπαλίες στα υπόλοιπα).

Ως φιλοξενούμενος έχει κερδίσει μόνο στην Κρήτη τον ΟΦΗ, μετρώντας στα υπόλοιπα 5 ματς, 2 ισοπαλίες και 3 ήττες.

Πάντως, μακριά από τη Λιβαδειά έχει πετύχει τα 6 από 8 γκολ που έχει στο ενεργητικό του.

Στην Αθήνα, ο Παναθηναϊκός είναι το "απόλυτο" αφεντικό όταν υποδέχεται τον Λεβαδειακό. Νίκησε και στα 10 παιχνίδια και μάλιστα δεν έλειψαν τα εντυπωσιακά σκορ. Ενδεικτικό είναι ότι τα γκολ είναι 30-3 υπέρ του τριφυλλιού!

Ο Λεβαδειακός δεν έχει σκοράρει στις 7 τελευταίες επισκέψεις του στην έδρα του Παναθηναϊκού. Εχει να πετύχει γκολ από την περίοδο 1989-90, στην συντριπτική νίκη των γηπεδούχων με 6-2.

Η προ τετραετίας νίκη του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο, με το γκολ του Γιάννη Γκούμα (1-0) ήταν πιο "φτωχή" σε σκορ των "πρασίνων".

Πάντως, έχουν περάσει περίπου 33 χρόνια από την τελευταία φορά που ο Λεβαδειακός πανηγύρισε νίκη σε βάρος του Παναθηναϊκού, στο πλαίσιο της Α' Εθνικής (ανεξαρτήτου έδρας). Συγκεκριμένα την περίοδο 1988-89, οι Βοιωτοί είχαν επικρατήσει εντός έδρας με 2-1, κερδίζοντας την ομάδα του τριφυλλιού για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.