Parlez-vous francais?

Mεγάλη κουβέντα έγινε για το παιχνίδι της Μαρσέιγ με τη Μονπελιέ στο Βελοντρόμ, μετά την προτροπή των οργανωμένων οπαδών των μαρσεγέζων προς τους παίκτες της ομάδας τους να χάσουν από την Μονπελιέ, για να μην πάρει το πρωτάθλημα η μισητή Παρί Σεν Ζερμέν."Ας δώσουμε στη Μονπελιέ τις πιθανότητες να σταματήσει την Παρί από τον τίτλο. Ας αφήσουμε τη Μονπελιέ να νικήσει και μην ξεχνάμε τι μας έχει διδάξει η ιστορία", ανέφεραν οι οργανωμένοι «South Winners 87».Τι τους είχε διδάξει η ιστορία; Το 1999, η Παρί Σεν
Ζερμέν είχε χάσει 2-3 από την Μπορντό την τελευταία αγωνιστική και στέρησε το πρωτάθλημα από το σύλλογο της Μασσαλίας.Το παιχνίδι έγινε και η Μοντπελιέ νίκησε 3-1 με συνοπτικές διαδικασίες, όσο κι αν οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μας πείσουν ότι ήταν ανταγωνιστικοί.Οι άλλες δύο περιπτώσεις που ο πρόεδρος της UEFA, Μισέλ Πλατινί έκανε τον... γάλλο, συνέβησαν στο Champions League με πρωταγωνίστριες ομάδες της πατρίδας του. Τον περασμένο Δεκέμβρη, η Λιόν κυνηγούσε το θαύμα στο Ζάγκρεμπ. Ποιο ήταν αυτό; Εξι, εφτά, οχτώ γκολ. Οσα περισσότερα, για να πάρει την πρόκρισης στο goal average σε βάρος του Αγιαξ, ο οποίος αγωνιζόταν στο Μπερναμπέου με τη Ρεάλ. Η "Βασίλισσα" έκανε το καθήκον της (3-0), όπως και οι διαιτητές που ακύρωσαν 2 γκολ του Αγιαξ. Οι κακές γλώσσες λένε ότι το καθήκον της έκανε και η... Ντιναμό, η οποία είχε προηγηθεί 1-0 και το ημίχρονο είχε τελειώσει ισόπαλο 1-1! Στην επανάληψη, η γαλλική ομάδα πέτυχε 6 γκολ, εκ των οποίων τα 5 σε 12 λεπτά(!!!), νίκησε 7-1 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Champions League, όπου την... περιποιήθηκε ο ΑΠΟΕΛ.Επίσης τον Δεκέμβρη, η Μαρσέιγ χρειαζόταν τη νίκη μέσα στη Βεστφαλία για να προκριθεί στην επόμενη φάση του Champions League, ανεξάρτητα του τι θα γινόταν στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, Ολυμπιακός - Αρσεναλ. Η Ντόρτμουντ βρίσκεται να προηγείται 2-0 και με το ίδιο σκορ ο Ολυμπιακός της Αρσεναλ. Η Μαρσέιγ μειώνει στο 5ο λεπτό (!) των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και ξαναμπαίνει στο παιχνίδι. Το ματς στο Καραϊσκάκη γίνεται 3-1 και η Μαρσέιγ χάνει μέχρι το 85'... Με δύο γκολ, όμως σε διάστημα 3 λεπτών (85', 87'), γυρίζει το παιχνίδι σε 2-3 και παίρνει την πρόκριση.Parlez-vous francais? Αν όχι, μάθε για να πας μπροστά... Μέχρι και τίτλο διεκδικείς (αυτό συμβαίνει παντού - και στην Ελλάδα - για να μη βγάζουμε την ουρά μας απ` έξω), μέχρι και πρόκριση στο Champions League παίρνεις!