Oταν ο Μουρίνιο είναι με την πλάτη στον τοίχο

Η βαριά ήττα από τη Ντόρτμουντ με 4-1 στον πρώτο ημιτελικό του Champions League (24/4) φέρνει τη Ρεάλ σε πολύ δύσκολη θέση, καθώς καλείται να ανατρέψει το βαρύ αυτό σκορ στον επαναληπτικό του Μπερναμπέου, αν θέλει να προκριθεί στον τελικό και να κρατήσει ζωντανό το όνειρο της κατάκτησης του πολυπόθητου 10ου τροπαίου.Ο Ζοσέ Μουρίνιο ξέρει πως η ομάδα του έχει μπροστά της αποστολή-βουνό, με τον Πορτογάλο τεχνικό να βρίσκεται πρώτη φορά σε τέτοια θέση, να καλείται δηλαδή να ανατρέψει μία
τόσο βαριά ήττα από το πρώτο παιχνίδι. Μόνο σε δύο περιπτώσεις στο παρελθόν έχει καταφέρει ομάδα του Μουρίνιο να προκριθεί έχοντας ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι, αλλά ποτέ η ήττα της αυτή δεν είχε τόσο μεγάλη έκταση.Η πρώτη ήταν στα προημιτελικά του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ τη σεζόν 2002-03, όταν ο Special One καθόταν στον πάγκο της Πόρτο ακόμη. Αντίπαλος των δράκων ήταν ο Παναθηναϊκός του Σέρτζιο Μαρκαριάν, με τους πράσινους να πετυχαίνουν τεράστιο διπλό μέσα στο παλιό γήπεδο της Πόρτο, Ντας Αντας (0-1) χάρη σε γκολ του Εμάνουελ Ολισαντέμπε. Στη ρεβάνς της Λεωφόρου, όμως, οι Πορτογάλοι κάνουν μία πολύ σοβαρή εμφάνιση και παίρνουν την πρόκριση στην παράταση, νικώντας με 0-2 χάρη σε δύο γκολ του Ντερλέι.Η δεύτερη φορά ήταν με την Τσέλσι την περίοδο 2004-05. Οι μπλε του Μουρίνιο συνάντησαν τη Μπαρτσελόνα στη φάση των "16", από την οποία ηττήθηκαν στο πρώτο ματς του Καμπ Νου με 2-1. Στον επαναληπτικό του Στάμφορντ Μπριτζ, όμως, μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι, η Τσέλσι επικράτησε με 4-2 των Καταλανών και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά.