Mε Ισπανία η Σλοβενία στους 8

Με την ψυχή στο στόμα πέρασαν στη φάση των 8 οι σλοβένοι, οι οποίοι τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους ιδιαίτερα μαχητικούς, φινλανδούς. Η ομάδα του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς δεν... σκότωσε τους σκανδιναβούς, όταν είχε την ευκαιρία και αγχώθηκε στο φινάλε για να επικρατήσει τελικά με 67-60. Τέταρτοι στον όμιλο η Σλοβενία, θα παίξει στους 8 με την Ισπανία. Στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν κλειστό με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο και τους φινλανδούς να ακολουθούν κατά πόδας
τους σλοβένους (12-14).Οι παίκτες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς, όμως, πάτησαν το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και με επί μέρους σκορ, 28-16, κατάφεραν να πάρουν διαφορά μεγαλύτερη των 10 πόντων (42-28).Η Φινλανδία, όμως, δεν παρέδωσε τα όπλα και προσπάθησε με τα τρίποντά της να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Πράγματι, οι φινλανδοί τα κατάφεραν και με κορυφαίο τον Κοπόνεν μείωσαν σε 46-54 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.Οι σλοβένοι λοιπόν δεν... σκότωσαν τους φινλανδούς όταν είχαν την ευκαιρία και από τη στιγμή που δεν το έκαναν οδηγήθηκαν σε αγχωτικό φινάλε. Τριάντα δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ο Κοπόνεν με τρίποντο έκανε το 60-64 και έδωσε ενδιαφέρον στο ματς, αλλά οι σλοβένοι πιο ψύχραιμοι και έμπειροι, πήραν τη νίκη και την πρόκριση.