League Cup: Στην παράταση η Σίτι, στα πέναλτι η Τότεναμ

Η Μάντσεστερ Σίτι έφυγε με το διπλό από το Σεντ Τζέιμς Παρκ, επικρατώντας στην παράταση με 2-0 της Νιούκαστλ και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του League Cup. Η Τότεναμ χρειάστηκε την διαδικασία των πέναλτι για να αποκλείσει την Χαλ στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν (8-7).Στο Σεντ Τζέιμς Παρκ, Νιούκαστλ και Μάντσεστερ Σίτι έμειναν στο... άσφαιρο 0-0 στην κανονική διάρκεια και οδηγήθηκαν στο έξτρα 30λεπτο της παράτασης.Εκεί, η ομάδα του Πελεγκρίνι ανέβασε την απόδοση της και με γκολ
των Νεγκρέδο στο 99' και Ντζέκο στο 105' προηγήθηκε με 2-0. Το συγκρότημα του Πάρντιου δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα λεπτά που απέμεναν, με την Σίτι να παίρνει την πρόκριση στην επόμενη φάση.Στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν, η Τότεναμ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 16', με τον Σίγκουρντσον.Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, όταν στο 54' ο Φρίντελ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του, ισοφαρίζοντας για την Χαλ σε 1-1.Το ισόπαλο 1-1 έμεινε μέχρο το τέλος της κανονικής διάρκειας και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα 30λεπτο της παράτασης. Εκεί, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή και πήραν το προβάδισμα με 2-1 στο 99', με τέρμα του ΜακΣέιν.Ωστόσο, οι Πετεινοί απάντησαν στο 108', με τον Κέιν να ισοφαρίζει σε 2-2 για την ομάδα του Βίλας-Μπόας και να στέλνει το ματς στην διαδικασία των πέναλτι.Στην... ρουλέτα των πέναλτι, ο Ελμοχαμαντί ήταν ο μοιραίος για τους φιλοξενούμενους, με τον Φρίντελ να αποκρούει την εκτέλεση του και να δίνει την πρόκριση στους Σπερς.