H λύση είναι μία πάμε Βραζιλία!

Για τρίτη φορά στην ιστορία της και δεύτερη συνεχόμενη, η Εθνική ομάδα προκρίθηκε στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ενώ αυτή ήταν η πέμπτη μεγάλη πρόκριση σε μεγάλη διοργάνωση την τελευταία 12ετία. Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος προηγήθηκε στο 23' με γκολ του Μήτρογλου, ύστερα από εκπληκτική ασίστ του Καραγκούνη και αγχώθηκε λίγο με την ισοφάριση των Ρουμάνων στο 55' ύστερα από τρελή... καραμπόλα των Τοροσίδη-Χολέμπας, αλλά κράτησε το 1-1 και σε συνδυασμό με τη νίκη 3-1 στο πρώτο παιχνίδι στο Καραϊσκάκη τσέκαρε το εισιτήριο για
το Μουντιάλ της Βραζιλίας το καλοκαίρι. Στις 6 Δεκεμβρίου η κλήρωση των ομίλων.Ο Πιτούρκα παρέταξε την Ρουμανία με σύστημα 4-1-4-1. Ο Ταταρουσάνου κάτω από τα γκολπόστ με τους Ματσέλ, Γκοϊαν, Κίρικες, Ρατς στην άμυνα, μοναδικό αμυντικό χαφ ο Χόμπαν, ενώ οι Τόρζε, Μαξίμ, Τανάσε και Στάνκου πίσω από τον Μάρικα.Ο Σάντος κατέβασε την Εθνική με 4-3-3 και μοναδική αλλαγή σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, τον Καραγκούνη αντί του τιμωρημένου Κατσουράνη. Καρνέζης στο τέρμα, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Σιόβας και Χολέμπας στην άμυνα, ο Τζιόλης αμυντικό χαφ, έχοντας μπροστά του τον Μανιάτη και τον Κάρα, με τους Σάλπι, Σαμαρά στα άκρα και τον Μήτρογλου στην κορυφή της επίθεσης.Οι Ρουμάνοι μπήκαν δυνατά, όπως αναμενόταν στο πρώτο 15λεπτο, αλλά εκτός από ένα σουτ του Τόρζε, που πάντως δεν ανησύχησε τον Καρνέζη, δεν είχαν να επιδείξουν κάτι άλλο. Αντιθέτως, αυτή που έκανε την μεγάλη φάση, ήταν η Εθνική μας στο 17ο λεπτό, με τον Χολέμπας να κάνει το σουτ, αλλά ο Ταταρουσάνου έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ. Δυο λεπτά αργότερα ο Καρνέζης μπλόκαρε το σουτ του Στάνκου.Το... καυτό "National Arena" πάγωσε στο 23ο λεπτό, όταν ο Καραγκούνης έβγαλε με σκαφτή μπαλιά τον Μήτρογλου απέναντι στον Ταταρουσάνου και το αποτέλεσμα... γνωστό: 0-1 και ετοιμάστε διαβατήρια για το Ρίο! Ο διεθνής φορ πανηγύρισε έξαλλα με το σημαιάκι του κόρνερ και είδε την κίτρινη κάρτα. Ποιός νοιάζεται όμως; Τη δουλειά του την έκανε...Στο 26' είχαμε αναγκαστική αλλαγή για την Ρουμανία, με τον Πιτούρκα να αλλάζει τον αριστερό του μπακ Ρατς, που τραυματίστηκε με τον Λατοβλέβιτσι. Ο ρυθμός του αγώνα μετά το γκολ του Μήτρογλου είχε παγώσει και η επόμενη φάση καταγράφτηκε στο 40', με τον Μανιάτη να επιχειρεί το σουτ στην αγκαλιά του Ταταρουσάνου. Το ημίχρονο ολοκληρώνεται μ' ένα σουτ του Μάρικα στα... πουλιά και μια κροτίδα που σκάει ανάμεσα στον Παπασταθόπουλο και τον Καρνέζη, ενώ ο αμυντικός της Ντόρτμουντ δέχθηκε κι ένα κέρμα...Καρνέζης και Παπασταθόπουλος βγήκαν χωρίς πρόβλημα για το δεύτερο ημίχρονο κι ενώ όλα κυλούσαν ομαλά για την Εθνική μας στο 55', ήρθε ένα απίστευτο αυτογκόλ από καραμπόλα των Τοροσίδη και Χολέμπας για να γίνει το 1-1 και να δώσει ελπίδες στην Ρουμανία και θάρρος στην εξέδρα, που μέχρι τότε είχε σιγήσει, αλλά με την ισοφάριση αφυπνήστηκε! Ο Πιτούρκα πραγματοποίησε τη δεύτερή του αλλαγή μετά το γκολ της ισοφάρισης, με τον Νικουλάε να παίρνει τη θέση του Τόρζε και οι Ρουμάνοι να ψάχνουν δύο γκολ για να στείλουν το ματς στην παράταση. Ο Καρνέζης είπε "όχι" αποκρούοντας σε κόρνερ στο 61', το δυνατό σουτ του Χόμπαν. Στο 71' ο Βύντρα πέρασε στην θέση του Τοροσίδη που ζήτησε αλλαγή, λόγω ενοχλήσεων, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ξεκούραστος Σάμαρης πέρασε στη θέση του Καραγκούνη. Η Εθνική έκλεισε τις αλλαγές της στο 80' με τον Μανωλά να περνάει αντί του Σιόβα που τραυματίστηκε στο γόνατο, με την πρώτη εκτίμηση να είναι ρήξη έσω πλαγίου συνδέσμου. Ο Σάμαρης στο 82' πήγε να... μιμηθεί τους Τοροσίδη-Χολέμπας και σε διώξιμό του λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ, αλλά ευτυχώς η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Καρνέζη και κόρνερ! Με τον Μανιάτη να κάνει το... σταυρό του, όπως έδειξε και η κάμερα! Στο 86' ο Στάνκου άφησε τη θέση του στον Γκρόζαφ, με τον Πιτούρκα να κλείνει τις αλλαγές του. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε με τον Σάντος και τα παιδιά του να πανηγυρίζουν έξαλλα μπροστά στους 2.000 Ελληνες εκδρομείς που βρέθηκαν στο Βουκουρέστι και στήριξαν την Εθνική μας.Ρουμανία: Ταραρουσάνου, Μάτσελ, Ρατς (26’ Λατοβλέβιτσι), Κίρικες, Γκοϊάν, Χόμπαν, Τανάσε, Στάνκου (86’ Γκρόζαφ), Τόρζε (56’ Νικουλάε), Μαξίμ, Μαρικά.Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης (73’ λ.τ. Βύντρα), Παπασταθόπουλος, Σιόβας (80’ λ.τ. Μανωλάς), Χολέμπας, Τζιόλης, Μανιάτης, Καραγκούνης (73’ Σάμαρης), Σαλπιγγίδης, Σαμαράς, Μήτρογλου.