GP Σαν Μαρίνο: Νικητής ο Χόρχε Λορένθο (Yamaha)

15:57 4/9/2011 - Πηγή: Sport.gr
Επιστροφή στις επιτυχίες για τον παγκόσμιο πρωταθλητή Χόρχε Λορένθο, ο οποίος έκανε εκπληκτικό αγώνα και πήρε μια άνετη νίκη στο Μιζάνο, όπου έγινε ο 13ος γύρος της σεζόν του MotoGP την Κυριακή (4/9). Ο αναβάτης της Yamaha κέρδισε κούρσα για τρίτη φορά φέτος και πρώτη μετά το Μουτζέλο στις αρχές Ιουλίου, για να μειώσει στους 35 βαθμούς τη διαφορά του από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Κέισι Στόνερ.Ο Στόνερ όχι μόνο έχασε το σερί των τριών νικών που είχε τελευταία, αλλά περιορίστηκε
στην τρίτη θέση, πίσω και από τον ομόσταβλό του στην Honda, Ντάνι Πεντρόσα.Εκπληκτική μάχη έγινε για την τέταρτη θέση, με τον Μάρκο Σιμοντσέλι να την κερδίζει με προσπέρασμα στον τελευταίο γύρο επί του Αντρέα Ντοβιτσιόζο.Ακριβώς πίσω από τους δύο ιταλούς με τις μοτοσικλέτες της Honda τερμάτισε ο Μπεν Σπιζ της Yamaha, ενώ ο Βαλεντίνο Ρόσι έκανε έναν καλό αγώνα για τα φετινά δεδομένα της Ducati, τερματίζοντας έβδομος.