F.L.: "Χ" στον Βόλο, πήρε φόρα ο Πανηλειακός

16:58 8/2/2014 - Πηγή: Sport.gr
Ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Football League ανάμεσα στον Ολυμπιακό Βόλου και την Παναχαϊκή. Συνέχεια στο σερί του έδωσε ο Πανηλειακός, επικρατώντας 3-1 του Φωκικού στον Πύργο. Για τον 2ο όμιλο ο Βατανιακός νίκησε 2-1 τη Ζάκυνθο.Στον Βόλο ο Βιγιαφάνε έδωσε προβάδισμα στην Παναχαϊκή στο 11ο λεπτό, σκοράροντας με μακρινό σουτ. Στο 34' ήρθε η απάντηση
του Ολυμπιακού με τον Γκουρμά να στένλει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Μπρέσκα.Στον Πύργο ο δρόμος για τη νίκη του Πανηλειακού επί του Φωκικού άνοιξε στο 25' με τον Κυριάκο να κάνει το 1-0 με πέναλτι. Δύο λεπτά αργότερα ο Κυριάκος έγινε δημιουργός, αφού από δική του σέντρα, ο Κοτσώνης πήρε την κεφαλιά και σκόραρε για το 2-0. Ο Φωκικός μπήκε ξανά στο ματς στο 65' με τον Πίτκα να πλασάρει από κοντά, ωστόσο όλα... τελείωσαν στο 80ό λεπτό με τον Κυριάκο να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ για το 3-1.Στην Κατερίνη, ο Βατανιακός κατάφερε να βάλει τέλος στο σερί των οκτώ αγώνων χωρίς νίκη (7 ήττες - 1 ισοπαλία), επικρατώντας 2-1 της Ζακύνθου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τους Γιαλμίδη στο 6' και Ποτουρίδη στο 44΄, για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι στο 45΄με τον Σκαθαρούδη.