Euroleague: Στους 4 η Ολντενμπουργκ, 79-74 την Βαρέζε

Η Ολντενμπουργκ επικράτησε με 79-74 της Βαρέζε στο Βίλνιους και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση των προκριματικών της Euroleague.Τζένκινς (18 π.), Κρέιμερ (15 π.) και Πόλντινγκ (15 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Μαχόβσκι, ενώ από το συγκρότημα του Φράτες προσπάθησαν οι Πολονάρα (18 π.), Κλαρκ (15 π.) και Ερε (14 π.).Μετά από ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο
(18-8), η Βαρέζε πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +4 (35-31).Ωστόσο, το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξε. Η Ολντενμπουργκ ξέφυγε με επτά πόντους στο 36' (70-63), ωστόσο η ιταλική ομάδα αντέδρασε και έμεινε κοντά στο σκορ.Η γερμανική ομάδα ήταν πιο ψύχραιμη στις βολές, ενώ 3'' πριν το φινάλε, με το σκορ στο 74-77, ο Κλαρκ είχε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε.Στον ημιτελικό της Πέμπτης (3/10) η Ολντενμπουργκ θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα της Τρίτης (1/10) Λιέτουβος Ρίτας - Ρίγα.  Τα δεκάλεπτα: 17-23, 18-8, 16-21, 23-27.Βαρέζε (Φράτες): Στσέκιτς 6, Σάκοτα 2, Κόουλμαν 7, Ρας 6, Κλαρκ 15 (3), Ντε Νικολάο 2, Χάσελ 4, Ερε 14 (2), Πολονάρα 18 (2).Ολντενμπουργκ (Μαχόβσκι): Κρέιμερ 15, Μπαϊένσε ντε Μέλο, Τζόις 8, Βιζότσκι 2, Σμόιλντερς 8, Σμιθ, Τζένκινς 18 (2), Πόλντινγκ 15, Φρέεζε 2, Αλεκσάντροβ 5, Κροσαριόλ 6.