Eκαναν το break οι Σέλτικς

10:40 4/5/2010 - Πηγή: Sport.gr

Μεγάλη εμφάνιση από τους Σέλτικς στο Κλίβελαντ. Νίκησαν 104-86 του Καβαλίερς, ισοφαρίζοντας την ημιτελική σειρά σε 1-1 και παίρνοντας το πλεονέκτημα της έδρας, με τα επόμενα δύο παιχνίδια να γίνονται στη Βοστώνη.

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και κλείδωσαν τη νίκη με το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν με επιμέρους σκορ 31-12, προηγήθηκαν 91-66!

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 17-2, αλλά το 83-93 τρία λεπτά πριν το τέλος ήταν αδύνατο να γυρίσει... Ο Ρέιζον

Ρόντο ήταν ο μαέστρος στην ορχήστρα των Σέλτικς, πετυχαίνοντας 13 πόντους και μοιράζοντας 19 ασίστ! Σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκαν και Ρέι ’λεν, Κέβιν Γκαρνέτ και Ρασίντ Ουάλας, ενώ από τους Καβαλίερς ξεχώρισε ο ΛεΜπρόν Τζέιμς (24 πόντους - 7 ασίστ).

Καβαλίερς: Τζέιμς 24 (7 ασίστ), Τζέιμισον 16 (6 ριμπ.), Χίκσον 13, Ο’ Νιλ 9, Βαρεζάο 8 (7 ριμπ.), Πάρκερ 6, Μ. Ουίλιαμς 4 (7 ασίστ), Γουέστ 4, Μουν 2.

Σέλτικς: Ρ. ’λεν 22 (7 ριμπ.), Γκαρνέτ 18 (10 ριμπ.), Ουά