9Χ9 στην παράταση για την Μπάρτσα, 68-67 την Παρτιζάν

Το 9Χ9 στην Euroleague πέτυχε την Πέμπτη (6/12) η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε στην παράταση με 68-67 της Παρτιζάν στο Βελιγράδι, στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής. Ηρωας για τους νικητές ο Τζαβάι, που έκοψε τον Μούσλι στην τελευταία επίθεση του αγώνα.Η Παρτίζαν δημιούργησε πολλά προβλήματα στην Μπαρτσελόνα, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 14-13 υπέρ των σέρβων. Στην συνέχεια, με τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο εκτός ρυθμού,
η Παρτίζαν θα κρατήσει το προβάδισμα της, με το ημίχρονο να βρίσκει τους παίκτες του Ντούσκο Βουγιόσεβιτς στο +5 (30-25).Στην τρίτη περίοδο, παρά τις προσπάθειες των ισπανών, οι γηπεδούχοι θα διατηρήσουν έστω και δύσκολα το προβάδισμα τους (44-43). Ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο, 46'' πριν από το τέλος της κανονικής περιόδου, με δύο εύστοχες βολές έκανε το 58-58, αποτέλεσμα που δεν άλλαξε ως την συμπλήρωση των 40'.Ο Μαρσελίνο Χουέρτας κράτησε την ψυχραιμία του 7'' πριν από το τέλος της παράτασης και με δύο βολές έκανε το 67-68 για την Μπαρτσελόνα, ενώ στην τελευταία επίθεση ο Νέιθαν Τζαβάι έκοψε τον Ντέγιαν Μούσλι διατηρώντας το αήττητο της Μπαρτσελόνα στην φετινή Euroleague.Τα δεκάλεπτα: 14-13, 16-12, 14-18, 14-15, παρ. 9-10.