6άρα Ρεάλ, "γκέλα" η Γιούβε

Τη νίκη της βραδιάς πέτυχε η Ρεάλ, περνώντας με το επιβλητικό 6-1 από την Κωνσταντινούπολη στο ματς με τη Γαλατά! Για τον όμιλο του Ολυμπιακού, η Μπενφίκα νίκησε 2-0 την Αντερλεχτ. Νίκες για όλα τα φαβορί, εκτός από τη Γιουβέντους, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την Κοπεγχάγη στη Δανία.1ος όμιλοςΓιουνάιτεντ - Λεβερκούζεν 4-2 (22', 70' Ρούνεϊ, 59' φαν Πέρσι, 79' Βαλένσια - 54' Ρόλφες, 88' Τορπάκ)Εντυπωσιακή εκκίνηση στους ομίλους για τη Γιουνάιτεντ που νίκησε 4-2 την Μπάγερ. Δύο γκολ
ο Ρούνεϊ που βρίσκει τον παλιό - καλό του εαυτό. Οι Γερμανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 54', ωστόσο ακολούθησε ένα εφιαλτικό γι' αυτούς τέταρτο, όπου δέχτηκαν τρία γκολ.Σοσιεδάδ - Σαχτάρ 0-2 (65', 87' Τεσέιρα)Σπουδαίο διπλό για την Σαχτάρ, που με δύο γκολ του Τεσέιρα στη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου νίκησε στην Ισπανία την σαφώς πιο άπειρη Σοσιεδάδ.2ος όμιλοςΓαλατάσαραϊ - Ρεάλ 1-6 (84' Μπουλούτ - 33' Ίσκο, 63', 66', 90+1' Ρονάλντο, 55', 81' Μπενζεμά)Η Ρεάλ πέρασε... αέρας από την πόλη, επικρατώντας με το επιβλητικό 6-1 της Γαλατάσαραϊ. Χατ τρικ από τον Ρονάλντο, δύο γκολ ο Μπενζεμά. Τον δρόμο για τον θρίαμβο άνοιξε ο Ισκο, ενώ για τους Τούρκους πέτυχε το γκολ της τιμής (;) ο Μπουλούτ.Κοπεγχάγη - Γιουβέντους 1-1 (14' Γιόργκενσε - 54' Κουαλιαρέλια)Δύο βαθμούς άφησε στη Δανία η Γιουβέντους, που αν και ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, έμεινε στο 1-1 με την Κοπεγχάγη. Ο Κουαλιαρέλια ισοφάρισε στο 54' το γκολ που πέτυχε στο 14' ο Γιόργκενσεν, ωστόσο η Γηραιά Κυρία δεν κατάφερε στη συνέχεια να φτάσει στην ανατροπή.3ος όμιλοςΟλυμπιακός - Παρί 1-4Μπενφίκα - Αντερλεχτ 2-0 (4' Ντζούρισιτς, 30' Λουιζάο)Από το ημίωρο κιόλας "καθάρισε" η Μπενφίκα το ματς με τον Ολυμπιακό. Οι "Αετοί" μπήκαν με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς ο Ντζούρισιτς άνοιξε το σκορ μόλις στο 4', ενώ στο 30' ο Λουιζάο έκανε το 2-0.4ος όμιλοςΜπάγερν - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3-0 (3' Αλάμπα, 41' Μαντζουκιτς, 68' Ρόμπεν)Με τον Αλάμπα να πετυχαίνει το πιο γρήγορο γκολ της βραδιάς, μόλις στο 3', όλα έγιναν πιο εύκολα για την πρωταθλήτρια Ευρώπης Μπάγερν. Στο 41' ο Μάντζουκιτς έκανε το 2-0, ενώ τον επίλογο έγραψε ο Ρόμπεν στο 68'.Πλζεν - Σίτι 0-3 (49' Τζέκο, 54' Τουρέ, 58' Αγουέρο)Ενα... δαιμονισμένο δεκάλεπτο στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν αρκετό για τη Σίτι, ώστε να περάσει εύκολα με 3-0 από την έδρα της Βικτόρια Πλζεν. Τζέκο, Τουρέ και Αγουέρο σκόραραν τα τέρματα της ομάδας τους από το 49' έως και το 58'.