2Χ2 στην Βαλκανική Λίγκα η Καβάλα, 81-76 την ΟΚΚ Μπέογκραντ

Το 2Χ2 στην Βαλκανική Λίγκα έκανε την Τετάρτη (24/10) η Καβάλα, που επικράτησε με 81-76 της ΟΚΚ Μπέογκραντ στο κλειστό της Καλαμίτσας, υπό το βλέμμα του Αντονι Γκράντι και απόντος του Τζέιμς Νάναλι. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιάννη Γκαγκαλούδη, ο οποίος πέτυχε καθοριστικό τρίποντο, ένα λεπτό πριν την λήξη.Η ομάδα του Κρις Χουγκάζ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, επέβαλε τον ρυθμό της και
χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα βρέθηκε στο +12 (28-16), στο τέλος της πρώτης περιόδου.Η Καβάλα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ηγέτη στην επίθεση τον Νεμάνια Μίτροβιτς, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +17 (47-30)! Στην τρίτη περίοδο, η Μπέογκραντ αντέδρασε, αλλά η ομάδα του Χουγκάζ κράτησε το προβάδισμα της (59-49).Στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν κι άλλο την απόδοση τους και με ένα σερί 6-0 ισοφάρισαν σε 70-70 στο 37'. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ψύχραιμοι και με τρίποντο του Γκαγκαλούδη πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 75-72 στο 39'.Ο Γκαγκαλούδης, με 2/2 ελεύθερες βολές, λίγα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη, διαμόρφωσε το τελικό 81-76 για την Καβάλα.Τα δεκάλεπτα: 28-19, 47-30, 59-49, 81-76.Καβάλα (Χουγκάζ): Πάνος 11, Αράπης 6 (2), Καλαμπάκας 2, Στυλιανού, Στεφανίδης 13 (2), Πιεβάλιτσα, Βελισσαρίου, Μίτροβιτς 17 (3), Γκαγκαλούδης 17 (1τρ., 7ασ.), Κρστέφσκι, Κόλεμαν 13 (6ρ.), Ιλιεφ 2.ΟΚΚ Μπέογκραντ (Γέκοβιτς): Νέσοβιτς 18, Σέπα 7 (1), Κνέζεβιτς 3, Μάλιτζαν 3, Πόποβιτς 18 (4), Γιέφτιτς 4, Μαρίνκοβιτς 8, Σουτούλοβιτς 3, Ιβάνοβιτς, Πάβλοβιτς 12 (1τρ., 8ρ.).