2-0 τον ΠΑΟΚ και τετράδα ο ΑΓΟΡ!

Ο ΑΓΟΡ έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση στα ημιτελικά των πλέι οφ στην Α1, επικρατώντας με 88-65 του ΠΑΟΚ στο Ρέθυμνο. Με 2-0 στις νίκες η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ "τσέκαρε" το εισιτήριο για την τετράδα, όπου -εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.Ο Κάρτερ με 25 πόντους και επτά ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος των νικητών. 11 πόντους, έξι ασίστ και έξι ριμπάουντ
είχε ο Προύιτ. Από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Χάτσερ τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους.Οι Κρητικοί έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις του και εφαρμόζοντας το αγαπημένο τους παιχνίδι, με βασικό άξονα την ταχύτητα και τα πολλά περιφερειακά σουτ, κατάφεραν να πάρουν από το πρώτο δεκάλεπτο το πάνω χέρι (27-21).Στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου ο ΑΓΟΡ απέκτησε σαφές προβάδισμα για τη νίκη, καθώς όχι απλώς και μόνο έμεινε παραγωγικός στην επίθεση, αλλά φρόντισε να "μπλοκάρει" τον ΠΑΟΚ με την εξαιρετική του άμυνα. Το επιμέρους σκορ 23-8 (!) μαρτυρά την εικόνα του αγώνα σ' αυτό το χρονικό σημείο. Ο ΑΓΟΡ προηγήθηκε στο ημίχρονο με 21π. (50-29).Ο Δικέφαλος προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και να την επαναφέρει σε επίπεδα που να του επιτρέπουν να ελπίζει. Το μόνο που κατάφερε ήταν απλώς να μειώσει στους 14π. στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Το Ρέθυμνο είχε απαντήσεις και κράτησε το πάνω χέρι (65-47, 30').Με σωστή διαχείριση του σκορ και του χρόνου, οι γηπεδούχοι δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα στη διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου, ώστε να φτάσουν στη νίκη, που σηματοδοτεί την πρόκρισή τους στην 4άδα της Α1 για πρώτη φορά στην ιστορία τους!