17Χ17 ο Ολυμπιακός, 3-0 τον ΠΑΟΚ

Το 17Χ17 σε Ελλάδα και Ευρώπη έκανε την Κυριακή (23/12) ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη, στον αγώνα που έριξε την αυλαία της 11ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.Με τον πλέον ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του ο Ολυμπιακός
για το 2012, καθώς στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία του Α' γύρου της Α1 ανδρών κέρδισε με 3-0 τον ΠΑΟΚ, ανακηρύχθηκε και τυπικά πρωταθλητής χειμώνα, πανηγυρίζοντας την 11η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια.Οι ερυθρόλευκοι ουσιαστικά μόνο στο γ' σετ συνάντησαν αντίσταση από τον ΠΑΟΚ, που ολοκλήρωσε το ματς χωρίς κανέναν άσο (έναντι 5 του Ολυμπιακού) ενώ είχε 33% άριστες υποδοχές (έναντι 59% του Ολυμπιακού).Στο πρώτο σετ και μέχρι το 4-5 υπήρχε ισορροπία στο αγώνα, αλλά εκεί είχαμε το πρώτο σερί του Ολυμπιακού με τον Γιορντάνοφ να... εκτελεί από τη γραμμή του σερβίς. Το σκορ έγινε 9-5, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί αυτή τη διαφορά μέχρι το 11-7 και να φτάνει στο +8 (15-7), αφού ο Δικέφαλος δεν μπορούσε να τελειώσει τις επιθέσεις του. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμη και με 11 πόντους (20-9) και το σετ κύλησε εύκολα για τους γηπεδούχους.Στο β' σετ η εικόνα ήταν παρόμοια, καθώς μέχρι το 6-6 οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, αλλά εκεί ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 7-0 (οι τέσσερις πόντοι από λάθη του ΠΑΟΚ), ξεφεύγοντας με 13-6 και φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο 2-0.Στο τρίτο σετ υπήρξε ενδιαφέρον, με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με 4-7 (κόντρα Αρμενάκη) και διατήρησε αυτή τη διαφορά μέχρι το 18-20. Με επίθεση του Χριστοφιδέλη και δύο άσους του Καβαλιώτη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 21-20. Ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 21-22 (άουτ Κοκκινάκη), αλλά αυτός ήταν κι ο τελευταίος πόντος του καθώς ο Ολυμπιακός με νέο σερί 4-0, τελείωσε το σετ και το ματς.Το αντίο του ΒαρθαλίτηΠριν την έναρξη του αγώνα, ο πρόεδρος της ΕΣΑΠ, κ. Παντελής Ταρνατόρος, απένειμε τιμητική πλακέτα στον διεθνή διαιτητή κ. Αλέξανδρο Βαρθαλίτη, ο οποίος διαιτήτευσε τον τελευταίο αγώνα του, ολοκληρώνοντας μια σπουδαία καριέρα.Τον κ. Βαρθαλίτη τίμησαν επίσης, ο πρόεδρος του ΣΥΔΠΕΑΑΑ (μέλος του οποίου είναι ο διεθνής διαιτητής) κ. Αλέξανδρος Μυλωνάκης καθώς και ο πρόεδρος της ΟΔΒΕ κ. Σταύρος Μαυρικίδης.Τα σετ: 25-15, 25-18, 25-22.Ολυμπιακός (Καζάζης Δ.): Χριστοφιδέλης 7 (5/12 επ., 2 άσοι, 86% υπ. - 71% άριστες), Γιούρισιτς 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Μαρούλης 1, Κοκκινάκης 7 (6/18 επ., 1 άσο, 65% υπ. - 52% άριστες), Γιορντάνοφ 16 (13/24 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ), Στεφάνου -λ (92% υπ. - 75% άριστες) / Φιλίποφ, Ποτότσνικ 4 (3/4 επ., 1 άσο, 57% υπ. - 43% άριστες), Σωτηρίου 1, Παπαδόπουλος 2 (2/2 επ.).ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 2 (0/4 επ., 2 μπλοκ), Πλίκας 1, Χατζηηλιάδης 14 (12/26 επ., 2 μπλοκ, 41% υπ. - 30% άριστες), Μαυροβουνιώτης 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. - 32% άριστες), Κανέλλος 8 (7/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 10 (9/32 επ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου -λ (71% υπ. - 57% άριστες) / Στεφανίδης, , Χαραλαμπίδης, Αμπουίλα 4 (4 μπλοκ), Αγγελής.