1-0 o Ατρόμητος με... ωραίο και μοιραίο Σιδεράκη

Την πρώτη του νίκη μακριά από το Περιστέρι σημείωσε ο Ατρόμητος, που επικράτησε 1-0 της -τυπικά γηπεδούχου- Καλλονής στο ΟΑΚΑ με γκολ πέναλτι του Δημήτρη Παπαδόπουλου. Ανώτεροι οι Περιστεριώτες, είχαν δύο δοκάρια και αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, αλλά έπεσαν πάνω στον Σιδεράκη,
που ευθύνεται ωστόσο για το πέναλτι που έκανε. Στο φινάλε φάνηκαν λίγο οι Λέσβιοι, που προσπάθησαν να πιέσουν για την ισοφάριση...Ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο γκολ στο 11ο λεπτό, όταν ο Ούμπιδες εκτέλεσε απευθείας το φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Σιδεράκης βρήκε ελάχιστα τη μπάλα αλλά αυτό ήταν αρκετό για να ακουμπήσει εκείνη στο δοκάρι και να καταλήξει κόρνερ...Δυο λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ της Καλλονής είπε "όχι" σε τετ α τετ με τον Καραγκούνη. Ο Σιδεράκης έσωσε και στο 34' σε νέο τετ α τετ αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Παπαδόπουλο!Στο 37' ο Νάστος αντικατέστησε τον Φυτανίδη που τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει το παιχνίδι για τον Ατρόμητο. Στο 40' σουτ του Παπαδόπουλου έφυγε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Σιδεράκη.Και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο με δοκάρι για τον Ατρόμητο. Στο 49' με τον Ιγκλέσιας να εκτελεί το φάουλ και η μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι του Σιδεράκη.Στο 60' ο Σιδεράκης από ωραίος έγινε... μοιραίος, αφού υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Ιγκλέσιας, πέναλτι το οποίο αξιοποίησε ο Παπαδόπουλος πετυχαίνοντας και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, χαρίζοντας τη νίκη στον Ατρόμητο.Και αυτό, διότι οι Περιστεριώτες οπισθοχώρησαν για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, με την Καλλονή να πιέζει για την ισοφάριση στο φινάλε, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να έχει ένα καλό σουτ του Μανούσου στο 89', που έφυγε ελάχιστα άουτ από το οριζόντιο δοκάρι.Καλλονή (Γιάννης Μαντζουράκης): Σιδεράκης, Χωριανόπουλος, Λεάντρο, Αναστασιάδης (71’ Σιλιγαρδάκης), Ποντάνι, Μαρσέλο, Φαρία (71’ Περόνε), Μανούσος, Λεοζίνιο, Χουανλού (57’ Γκάσιτς), Καζάκης. Ατρόμητος (Γιώργος Παράσχος): Τσενάμο, Φυτανίδης (37’ λ.τ. Νάστος), Ταυλαρίδης, Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Ιγκλέσιας, Δημούτσος (67’ Μπρίτο), Πίτου Γκαρσία, Ούμπιντες, Καραγκούνης (79’ Γεωργίου), Παπαδόπουλος.