1-0 o Αρης τον Ατρόμητο με Σολτάνι

Ο Αρης επικράτησε του Ατρομήτου με 1-0 σε φιλικό προετοιμασίας που έγινε στο Καρπενήσι. Ο Καρίμ Σολτάνι ήταν ο παίκτης που πέτυχε το μοναδικό γκολ της συνάντησης, ενώ καλές εντυπώσεις για τους Θεσσαλονικείς άφησε ο Βασίλης Τριανταφυλλάκος. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι με διάταξη 4-3-3. Ο Αρης είχε τους Λαζαρίδη, Γιαννίτση, Βανγκέλι και
Μίσελ στην άμυνα, ο Τόχα ήταν στον άξονα της μεσαίας γραμμής μπροστά από τους κεντρικούς αμυντικούς και μπροστά από τον Κολομβιανό ήταν οι Κασναφέρης, Καπετάνος. Νέτο και Καστίγιο έπαιξαν στη δεξιά και αριστερή πλευρά αντίστοιχα, ενώ ο Σολτάνι ήταν στην κορυφή της επίθεσης. Ο Ατρόμητος παρατάχθηκε με την ίδια διάταξη όπου οι τέσσερις της άμυνας ήταν οι Τόμας, Φυτανίδης, Σκόνδρας και Γιαννούλης, αμυντικό χαφ ήταν ο Μπάλας, επιθετικά χαφ στον άξονα οι Τάτος, Πίτου Γκαρσία, ενώ στην επίθεση ο Μπρίτο έπαιξε δεξιά, ο Καραγκούνης αριστερά και ο Αναστασάκος στη κορυφή.Ο Αρης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε μια ευκαιρία με τον Νέτο στο 3ο λεπτό, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα από λάθος του Φυτανίδη, ο Καστίγιο έγινε κάτοχος της μπάλας και τροφοδότησε τη κατάλληλη στιγμή τον Σολτάνι που άνοιξε το σκορ. Οι «κίτρινοι» είχαν δυσκολίες στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμούς κι έχασε μια καλή ευκαιρία με τον Μπάλα στο 14'.Η είσοδος του Μπέλιτς στο παιχνίδι στο 30ο λεπτό, λόγω τραυματισμού του Καραγκούνη, συνέβαλλε ώστε να ανεβάσει ταχύτητα ο Ατρόμητος. Οι Περιστεριώτες είχαν τις ευκαιρίες με τους Μπέλιτς, Αναστασάκο και Μπρίτο, αλλά το 1-0 παρέμεινε στο τέλος του ημιχρόνου. Χαμηλό ρυθμό είχε το δεύτερο ημίχρονο, όπου οι δύο προπονητές προχώρησαν σε πολλές αλλαγές. Οι δύο ομάδες είχαν πολλές ημιτελείς προσπάθειες.Τα παράπονα του Τσιώλη είχαν να κάνουν κυρίως με την λειτουργία της μεσαίας γραμμής της ομάδας του, γι' αυτό και προχώρησε σε δύο αλλαγές στις τρεις θέσεις. Ο δε Γιώργος Δώνης είχε παράπονο από την επιθετική αναποτελεσματικότητα της ομάδας. Ο Αρης απείλησε με τον Τριανταφυλλάκο στο 64ο λεπτό όπου βρήκε χώρο από την δεξιά πλευρά, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ατρομήτου.Οι Θεσσαλονικείς είχαν μια ακόμη φάση στο 69', όταν ο Σακάτα επιχείρησε το δυνατό σουτ, η μπάλα πήρε μια περίεργη τροχιά και πέρασε λίγα εκατοστά έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι. Ο Αρης είχε και μια καλή φάση με τον Γιαννιώτα με εκτέλεση φάουλΟι συνθέσεις:ΑΡΗΣ: Σηφάκης (46' Βελλίδης), Νέτο (63' Τριανταφυλλάκος), Μίσελ, Γιαννίτσης (57' Οικονομόπουλος), Λαζαρίδης (86' Αγτζίδης), Βανγκέλι (73' Κοτσώνης),, Κασναφέρης (46' Παπαζαχαρίας), Καπετάνος (68' Τσουκάνης), Τόχα (52' Σακάτα), Σολτάνι (57' Αγγελούδης), Καστίγιο (73' Γιαννιώτας)ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Ιτάνζ (69' Ραχιώτης), Σκόνδρας (68' Αθανασίου), Γιαννούλης (60' Μακρής), Τόμας (71' Γκρομίτσαρης), Φυτανίδης (68' Λημνιός), Τάτος (46' Σφακιανάκης), Μπρίτο (71' Καραμάνος), Αναστασάκος (46' Ντιβέιν), Μπάλας (60' Μακρής), Καραγκούνης (30' Μπέλιτς), Πίτου Γκαρσία (60' Φαβάλι)