1-0 με... δοκιμές ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 88-57 του Ικαρου Καλλιθέας στο ΟΑΚΑ, στο πρώτο ματς για την α' φάση των πλέι οφ, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα, εστιάζοντας κυρίως στον νεοφερμένο Γκουίν, αλλά και στον Κάρι.Ο Γκουίν αγωνίστηκε 14 λεπτά, δείχνοντας ότι θα βοηθήσει αρκετά το Τριφύλλι, κυρίως σε σχήματα που το 4άρι θα βγαίνει για σουτ από την περιφέρεια. Ο Αμερικανός  ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους
(3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα) και μάζεψε έξι ριμπάουντ. Θετικός και ο Κάρι με 11 πόντους, δύο ριμπάουντ και δύο ασίστ.Νταμπλ - νταμπλ πέτυχε ο Λάσμε με 10 πόντους και 10 ριμππάουντ, πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γκιστ με 17 πόντους.Οι πράσινοι είχαν υψηλό ποσοστό ευστοχίας από το τρίποντο, πετυχαίνοντας 14 σε 26 προσπάθειες. Είναι ενδεικτικό ότι για τρεις σούταν όλοι οι παίκτες εκτός του Σχορτσιανίτη και του Σκορδίλη. Από τον Ικαρο ο Γιαννακίδης είχε 17π. με 5/10 τρίποντα (ξεκίνησε με 4/5!).Ο Παναθηναϊκός πήρε από το ξεκίνημα το πάνω χέρι (29-18 το πρώτο δεκάλεπτο) και ουσιαστικά "καθάρισε" όταν έσφιξε τα λουριά στην άμυνα.Το +13 του ημιχρόνου (49-36) ενισχύθηκε μέσω... άμυνας, αφού στη διάρκεια της τρίτης περιόδου οι πράσινοι δέχτηκαν μόλις 9 πόντους. Ιδιο το μοτίβο και στην 4η περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να μην κατεβάζει ταχήτυτα και να φτάνει άνετα στο τελικό 88-57.Τα δεκάλεπτα: 29-18, 20-18, 16-9, 23-12.