Το ντέρμπι «βάφτηκε» κόκκινο

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας καθώς επικράτησε με 1-0 του Παναθηναϊκού στο Στάδιο Καραϊσκάκη. "Χρυσός" σκόρερ για τους "ερυθρόλευκους" ο Τάσος Αυλωνίτης με γκολ στο 59ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός έχασε και πέναλτι με τον

Μήτρογλου.

Ο Αυλωνίτης σκόραρε λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο ενώ ο Μήτρογλου δεν εκτέλεσε σωστά την εσχάτη των ποινών.

Οι πράσινοι διαμαρτύρονται κυρίως για τη φάση του 90+1 όταν ο διαιτητής είδε ότι ο Πέτριτς χρησιμοποίησε το χέρι και όχι το στήθος για να στοπάρει την μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή.

Οι ενδεκάδες

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Αμπιντάλ, Μποτία (57’ Αυλωνίτης), Ελαμπντελαουί, Μασουακού, Μιλιβόγιεβιτς, Μανιάτης, Κασάμι (74’ Εντινγκά), Ντομίνγκες (86’ Φουστέρ), Αφελάι, Μήτρογλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γ. Αναστασίου): Στιλ, Σίλντενφελντ (69’ Μέντες), Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Νάνο, Λαγός (74’ Δώνης), Ζέκα, Μπούι (63’ Πέτριτς), Ατζαγκούν, Πράνιτς, Καρέλης.