Θρίαμβος της Αιθιοποίας στον μαραθώνιο

Η Τίκι Γκελάνα από την Αιθιοπία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο, σημειώνοντας νέο Ολυμπιακό ρεκόρ (2:23.07).
Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα, που κρίθηκε στα τελευταία μέτρα, η Τίκι Γκελάνα από την Αιθιοπία νίκησε τις Κενυάτισσες και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Μαραθώνιο.
Μάλιστα, έκανε νέο Ολυμπιακό ρεκόρ με 2:23.07 (2:23.14 το προηγούμενο), ενώ δεύτερη ήταν η Πρίσκα Τζέπτου από την Κένυα, μόλις πέντε δευτερόλεπτα
πίσω (2:23.12)!
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Τατιάνα Πετρόβα Αρχιπόβα με 2:23.29. Εκτός μεταλλίων και συγκεκριμένα στην τέταρτη θέση έμεινε το μεγάλο φαβορί, η Κενυάτισσα Μέρι Κεϊτάνι.

Όσον αφορά στην Ελληνίδα Κωνσταντίνα Κεφάλα, κατάφερε να ολοκληρώσει τον αγώνα της σε χρόνο 3:01.18, καταλαμβάνοντας την 104η θέση.