Σίφουνας ο Πανιώνιος

Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες ο Πανιώνιος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και διασκέδασε τις εντυπώσεις διαλύοντας με 64-39 τον Πανιώνιο

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με +6 με τον Μισέλ να καρφώνει για το 10-4 στο 6ο λεπτό του αγώνα. Ωστόσο αμφότερες οι ομάδες έχαναν πολλά σουτ και ήταν αρκετά άστοχες. Ένα λέι απ του Λιακόπουλου έκανε το σκορ (12-10), αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα
και με τρίποντο του Σαλούστρου έγραψαν το 15-10 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ένα γρήγορο 4-0 της Νέας Κηφισιάς μείωσε στον πόντο (15-14), ωστόσο η απάντηση του Πανιωνίου ήταν άμεση με όπλο την άμυνα του. Έτρεξε ένα γρήγορο 6-0, κέρδισε αρκετά φάουλ και τελικά έχτισε μία διαφορά 11 πόντων (29-18), που πάντως δεν την πήρε μαζί του στα αποδυτήρια από τη στιγμή που ο Γκάρετ με τρίποντο έκανε το 29-21.

Στο β' ημίχρονο ο Πανιώνιος πάτησε γκάζι και μετά το 29-23 του 21ου λεπτού, έτρεξε ένα σερί 20-0, το οποίο του έδωσε την ευκαιρία να καθαρίσει το παιχνίδι. Έτσι, έγραψε το 49-23 παίρνοντας πόντους από τους Μίλμπουρν, ΜακΚόλουμ και Κάρτερ. Έκτοτε η Νέα Κηφισιά προσπάθησε να μειώσει, αλλά ήταν πια αργά για να γυρίσει το ματς.

Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 54-37 με ένα συνολικά σερί 8-0. Ωστόσο, ο Πανιώνιος απάντησε ακριβώς με το ίδιο σερί.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 29-21, 54-32, 64-39