Προβάρουν το δαχτυλίδι οι Μαβς

Μία ανάσα από τον τίτλο είναι το Ντάλας που έκανε το 3-2 στη σειρά των τελικών. Το τριπλ-ντάμπλ του ΛεΜπρόν Τζέιμς δεν ήταν αρκετό, αφού τα πολλά λάθη του «λαβωμένου» Φλας κόστισαν απόψε στην ομάδα του Μαϊάμι.Οι Μάβερικς υποδέχτηκαν τους Χιτ στον πέμπτο τελικό της σειράς, όπου και επικράτησαν 112 - 103. «Τρελαίνει» κόσμο η παρέα του Νοβίτσκι, ο οποίος απόψε κάθε άλλο παρά μόνος του έπαιζε, αφού οι Τέρι, Μπαρέα και Τσάντλερ ήταν τα στηρίγματα που είχε ανάγκη ο Γερμανός για να βρεθεί μία «ανάσα» από το δαχτυλίδι του πρωταθλητή.Ο Ντουέιντ Γουέιντ δεν ήταν στην καλύτερη δυνατή κατάσταση με αποτέλεσμα
να μην είναι αυτό που είχαμε όλοι συνηθίσει. Άλλωστε ο πρωτεργάτης των δύο νικών του Μαϊάμι ήταν εκείνος, και ήταν ο πιο σταθερός σε όλη τη σειρά μέχρι τώρα. Ο ΛεΜπρόν, εκτός από το πρώτο ματς που έκανε ότι ήθελε, είχε κινηθεί σε ρηχά νερά. Απόψε όμως έδωσε μία παράσταση αντίστοιχη του ονόματός του, και έκανε το τριπλ-ντάμπλ (17 π., 10 ριμπ., 10 ασίστ ), το οποίο δεν ήταν αρκετό για πάρει τη νίκη από το Ντάλας που όλοι έπαιζαν για όλους.Στα τελευταία λεπτά του ματς ειδικά, οι Μαβς έβρισκαν συνεχώς λύσεις από τον πάγκο, και με τον Νοβίτσκι εκτός αγώνα, οι Τέρι και Μπαρέα έβαζαν τρίποντα και ο Τσάντλερ έκοβε στην άμυνα τον Γουέιντ.Κορυφαίος για το Ντάλας, φυσικά ο Μέγας Ντίρκ που έδινε λύσεις σε άμυνα και επίθεση καθ΄ όλη τη διάρκεια του αγώνα, ολοκλήρωσε το ματς με 29 πόντους , 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Δίπλα στάθηκαν «βράχοι» οι Τέρι (21 π. 6 ασίστ και 4 ριμπ.), Τσάντλερ (13π 7 ριμπ.) και Μπαρέα (17π. 5 ασίστ), ενώ ο Κίντ πέτυχε άλλους 13 πόντους και μοίρασε 6 ασίστ.Από το Μαϊάμι ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έδειξε ότι διψάει για το δαχτυλίδι φέτος και κατάφερε να πετύχει 17 π. 10 ασίστ και 10 ριμπάουντ. Ο Γουέιντ από την πλευρά του πρόλαβε να βάλει 23 π. και να μοιράσει 8 ασίστ, όμως τα χαμένα τρίποντα στο τέλος του αγώνα - και για τους δύο σταρ - κόστισαν ακριβά στο Μαϊάμι που δεν μπόρεσε να γυρίσει το ματς, , την ώρα που οι Μαβς στα τελευταία λεπτά του αγώνα σκόραραν δύο πολύ σημαντικά τρίποντα και ανέβασαν τη διαφορά από το καλάθι στους 7 πόντους ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με ποσοστό 68, 4% στα τρίποντα.Οι δύο ομάδες έπαιξαν από την αρχή πολύ επιθετικό και γρήγορο μπάσκετ, και στο 12' το μάτριξ έγραφε 31-30 υπέρ του Μαϊάμι, μετά από ένα απίστευτο τρίποντο του Μάριο Τσάλμερς από το κέντρο του γηπέδου. Λίγο πριν από τη λήξη, ο Ντουέιν Ουέιντ υπέστη αιμάτωμα στον μηρό και αποχώρησε για τα αποδυτήρια.Στο δεύτερο δωδεκάλεπτο οι Χιτ κράτησαν το προβάδισμα, και με τη βοήθεια του Ουέιντ που επέστρεψε στο παρκέ παρά το πρόβλημά του, κρατούσαν «κεφάλι» στο σκορ. Οι Μάβερικς αντεπιτέθηκαν και με ένα σερί 14-5 μετέτρεψαν το εις βάρος τους 46-52 σε 60-57. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συνέχισαν σε αυτό το ρυθμό, και στο 31' το σκορ ήταν 73-69 υπέρ των γηπεδούχων με τον Τζέι Τζέι Μπαρέα να έχει σημειώσει δύο τρίποντα. Ο «Φλας» επέστρεψε ξανά στο παρκέ, όμως δεν ήταν έτοιμος να πάρει την ομάδα του στις πλάτες του. Οι Μαβς έφτασαν να προηγ