Πρώτο βήμα (81-70)

Με τον Βασίλη Σπανούλη να χορεύει...σάμπα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είναι πολύ κοντά στην κατάκτηση του Διηπειρωτικού Κυπέλλου. Οι πρωταθλητές Ευρώπης επικράτησαν 81-70 της Πινέιρος Σκάι στο Μπαρουέρι και έχουν σαφές προβάδισμα έναντι των Βραζιλιάνων.
Τι και αν η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε λίγο πριν απο τις τέσσερις τα ξημερώμτα; Ο Kill Bill ήταν... ξάγρυπνος Κορυφαίος και με 18 πόντους, όλους στο δεύτερο ημίχρονο,
αλλά και 9 ασίστ οδήγησε εκ του ασφαλούς τους Ερυθρόλευκους. Αξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Στράτος Περπέρογλου (15π. με 7/7 σουτ), Μπράιαντ Ντάνστον (11π., 12 ριμπ.) και Ματ Λοτζέσκι (10π.). Πάλευε σχεδόν μόνος του ο Σαμέλ Στόλγουορθ με 26 πόντους για τους γηπεδούχους, που είχαν εμμονή με το τρίποντο (10/34) και μάλλον την πλήρωσαν...ακριβά.
Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στο ίδιο γήπεδο την Κυριακή (17:30 ώρα Ελλάδας) και πλέον στον Ολυμπιακό αρκεί να υπερασπιστεί τη διαφορά του πρώτου αγώνα για να κατακτήσει το πρώτο Διηπειρωτικό Κύπελλο στην ιστορία του. Και με ήττα ακόμη και με δέκα πόντους κατακτά το βαρύτιμο τρόπαιο για πρώτη φορά στην ιστορία του. Δεκάλεπτα: 11-15, 30-32, 51-56, 70-81.
Πινιέιρος Σκάι (Μορτάρι): Μπορατσίνι 11, Σμιθ 19, Σόουζα 2, Στόλγουορθ 26, Ταβερνάρι 12, Ντος Σάντος, Τόιλοϊ, Περέιρα.
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Ντάνστον 11, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 15, Σίμονς 2, Μπέγκιτς 4, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 8, Λοτζέσκι 10, Κατσίβελης, Σλούκας