Πρωτιά με υπογραφή Χαλπερίν

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητό του στο πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος τον Παναθηναϊκό με σκορ 87-83 και κέρδισε το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση με τους "πράσινους" να προσπαθούν
να μην επηρεαστούν από τον κόσμο, ο οποίος έκανε από τα πρώτα λεπτά έντονη την παρουσία του.
Ο Ίαν Βουγιούκας σημείωσε το πρώτο καλάθι του ματς, όμως οι "ερυθρόλευκοι" με έξι διαδοχικούς πόντους πήραν κεφάλι στο σκορ με 6-2, έχοντας 4/4 βολές. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μην χάσει την ψυχραιμία του και να μειώσει σε 14-11, έπειτα από καλάθι και εύστοχη βολή του Μάικ Μπατίστ.Ο Γκόρντον έκανε πολύ καλή δουλειά, καθώς "κυνηγούσε" τον Διαμαντίδη σε ολόκληρο το γήπεδο, ενώ ο Βασίλης Σπανούλης δεν είχε πατήσει ακόμα το παρκέ του ΣΕΦ. Η είσοδος του τελευταίου, πάντως δεν συνοδεύτηκε με καλάθι, καθώς στα 15 δευτερόλεπτα που απέμεναν για το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η μπάλα έμεινε στα χέρια του Γιοτάμ Χαλπερίν για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με 16-15 υπέρ των Πειραιωτών.Η "αντεπίθεση ''των γηπεδούχων ξεκίνησε πάντως από δύο απανωτά τρίποντα του Γκόρντον, ο οποίος πέτυχε το 45-36 (22') και στη συνέχεια ο Τεόντοσιτς σημείωσε το 54-42 (26'). Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 60-52 και το κυριότερο να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ολα έδειχναν ότι η νίκη ήταν στα χέρια των γηπεδούχων, αλλά στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός πέρασε στην αντεπίθεση και κατόρθωσε με τρίποντο του Φώτση να πλησιάσει στους τρεις πόντους (63-66 στο 35').Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και παλι με βολές του Μπουρούση (73-65, 37'), αλλά ο Σάτο με κοντινό καλάθι μείωσε σε 72-74 και στη 30 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα o Διαμαντίδης ισοφάρισε! Ο Παπαλουκάς ευστόχησε στη συνέχεια από τη γραμμή των βολών, ο Παναθηναϊκός απάντησε και πάλι με τον αρχηγό του, κέρδισε και το επιθετικό ριμπάουντ από την ηθελημένα άστοχη βολή του και οδήγησε το ματς στην παράταση! Εκεί ο Παναθηναϊκός ... χάθηκε και ο Ολυμπιακός με οδηγό τον Χαλπερίν έφθασε στην πολύτιμη νίκη.Τα δεκάλεπτα: 16-15, 34-32, 60-52, 76-76 (κ.α.), 87-83ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ν. Ιβκοβιτς): Παπαλουκάς 9, Γκόρντον 8(2), Σπανούλης 2, Μπουρούσης 12, Κέσελ 2, Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 9, Χαλπερίν 25(6), Γλυνιαδάκης 5, Ερτσεγκ 3, Τεόντοσιτς 12(3).ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζ. Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Μάριτς 2, Περπέρογλου 15(1), Μπατίστ 16, Φώτσης 13(1), Σάτο 2, Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 21(3), Βουγιούκας 2, Καλαθης 12, Καϊμακόγλου.