Παίρνει μπροστά ο ΠΑΟ

Ένας Παναθηναϊκός βγαλμένος από τα παλιά (όσο αναφορά το δεύτερο ημίχρονο τουλάχιστον), κέρδισε με 4-2 την μαχητική Καβάλα διατηρώντας ακέραιες, τις όποιες ελπίδες για κατάκτηση και του εφετινού τίτλου.Απολαυστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο, καθώς οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτά, μπήκαν 4 γκολ και χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες για περισσότερα, κυρίως από την πλευρά του Παναθηναϊκού
Παναθηναϊκός με το... καλημέρα στο παιχνίδι απείλησε με τον Κατσουράνη (άουτ), ενώ στο 3΄ η Καβάλα πήρε το προβάδισμα με καταπληκτικό γκολ του Αμπντούν (0-1). Η "απάντηση" των γηπεδούχων ήταν άμεση και στο 12΄ από κεφαλιά-πάσα του Σισέ και προβολή του Κατσουράνη (φάνηκε το κενό του Ντουγκλάο στο κέντρο της άμυνας) έφτασαν στην ισοφάριση (1-1). Η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο διάστημα του πρώτου μέρους χάθηκε στο 21΄, με τον Νίνη να δίνει... μισό γκολ στον Σισέ, ο οποίος απέναντι από τον Βαγέχο πλάσαρε άουτ.Ο Γάλλος, όμως, στο 31΄ με διπλή προσπάθεια και μετά από ασίστ του Κατσουράνη έδωσε το προβάδισμα στ