Νίκησε τον Άρη, έχασε τον Άντιτς

Ο Ολυμπιακός ανεβάζοντας την απόδοση του στο β' ημίχρονο πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη, νικώντας με 84-68 τον Άρη, αλλά έχασε τον Άντιτς ο οποίος τραυματίστηκε στο 13'.

Ανήμερα των 99ων γενεθλίων του, ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός για ένα ημίχρονο, ωστόσο ο Ολυμπιακός

ήταν εκείνος που πήρε τη νίκη και έφτασε αισίως τις 20 φετινές στη Basket League ΟΠΑΠ.

Οι ερυθρόλευκοι που αγωνίστηκαν χωρίς τους τραυματίες, Πάουελ, Πρίντεζη, Μάντζαρη και Μαυροειδή, είδαν στο 13' και τον Πέρο Άντιτς να αποχωρεί υποβασταζόμενος με τραυματισμό στο πόδι.

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Άρης προηγήθηκε με 7-6, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 5-0 και ξέφυγε για πρώτη φορά με 7-11.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 13-13 και οι δύο ομάδες άρχισαν να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Τελικά, το σκορ του α' δεκαλέπτου, έγραψε ο Ζήσης Σαρικόπουλος με δίποντο για το 17-18.

Με το ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 17-20, ωστόσο ο Άρης διατήρησε την ψυχραιμία του και στο 12' ο Άρης προηγήθηκε με 24-20 χάρη σε βολές του Πελεκάνου και τρίποντο του Βεργίνη.
Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 24-24, όμως η απάντηση του Άρη ήταν άμεση κι έτρεξε ένα επιμέρους 7-2 με το οποίο προηγήθηκε με 31-26.

Με τους Σπανούλη και Περπέρογλου, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 33-30, ο Σλούκας έγραψε το 33-32, ο Σερμαντίνι ισοφάρισε σε 35-35 και ο Παπανικολάου στα 18'' πριν τη λήξη του ημιχρόνου, έγραψε το 37-38 για τους ερυθρόλευκους.

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει τη «μπουγάδα» και με επιμέρους 10-3 οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα προηγήθηκαν με 40-48, παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα.

Το τάιμ άουτ του Βαγγέλη Αγγέλου, δεν κατάφερε να αλλάξει τα πράγματα καθώς με κάρφωμα του Χάινς η διαφορά άγγιξε και τους 12 (40-52) και παρ' ότι ο Σαρικόπουλος μείωσε σε 45-52, ο Ολυμπιακός με τους Σλούκα και Περπέρογλου, κατάφερε να ξεφύγει ακόμα περισσότερο, τελειώνοντας το γ' δεκάλεπτο με το σκορ στο 46-64.

Με το "καλημέρα" στο δ' δεκάλεπτο, ο Σερμαντίνι έκλεψε την μπάλα κι έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (46-66), ενώ η διαφορά στη συνέχεια εκτοξεύτηκε και στους 23. Ένα τρίποντο του Σλούκα έκανε το 51-74, στο 33' με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την καλή του αμυντική λειτουργία, η οποία του έδωσε τη δυνατότητα να δεχτεί μόλις 9 πόντους στη γ' περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-38, 46-64, 68-84

Άρης (Αγγέλου): Πελεκάνος 10(1), Βεζένκοφ 7(1), Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 14(2), Καραποστόλου 8, Χαρίσης 4, Μποχωρίδης 6(1), Σαρικόπουλος, Μούρτος, Βεργίνης 12(2), Δήμας, Τσακαλέρης.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 10(2), Άντιτς 3, Σπανούλης 13(1), Περπέρογλου 15(1), Σερμαντίνι 13, Σλούκας 11(1), Πέρκινς 2, Παπανικολάου 5(1), Κατσίβελης.