Νίκη με ανατροπή

Η Ρεάλ έμεινε πίσω στο σκορ αλλά τελικά επικράτησε με 4-1 της Χετάφε.

Επιστροφή στα τρίποντα για την Ρεάλ Μαδρίτης η οποία μία εβδομάδα μετά το ισόπαλο 2-2 με την Βιγιαρέαλ, επικράτησε με 4-1 της Χετάφε στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου. Χρειάστηκε πρώτα όμως να προηγηθούν οι φιλοξενούμενοι στο 5ο λεπτό με τον Λαφίτα για να ξυπνήσουν οι παίκτες του Ανσελότι που φάνηκε να έχουν “μείνει” στο 6-1 με την Γαλατά. Ο Πέπε αρχικά ισοφάρισε σε 1-1 στο 19' και ο Ρονάλντο με εκτέλεση πέναλτι στο 33' έβαλε μπροστά την “βασίλισσα”.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Ίσκο σημείωσε το 3-1 και στις

καθυστερήσεις ο Ρονάλντο με τακουνάκι διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Γκολ με το οποίο ο Πορτογάλος έφτασε τα 209 με τους Μαδριλένους και ανέβηκε στην πέμπτη θέση των σκόρερ όλων των εποχών της ισπανικής ομάδας Με αυτή τη νίκη η Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε τους 13 βαθμούς, δύο λιγότερους από Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης.