Μόνη πρώτη η Τσέλσι στην Αγγλία

Μόλις μία αγωνιστική διήρκεσε η «συγκατοίκηση» της Τσέλσι με τη Μάντσεστερ Σίτι στην κορυφή της πρέμιερ λιγκ. Οι Λονδρέζοι δεν είπαν όχι στο «δώρο» των «πολιτών», που άφησαν δύο βαθμούς στο «Γκούντισον Παρκ» και επικρατώντας της Νιούκαστλ 2-0 έμειναν μόνοι στην πρώτη θέση μετά από 21 αγωνιστικές.

Στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό με τον Όσκαρ και διπλασίασε με τον Ντιέγκο Κόστα

στο 59΄ για να φτάσει σε μία «επαγγελματική» νίκη, την ώρα που η Μάντσεστερ Σίτι προηγούνταν της Έβερτον με τον Φερναντίνιο στο 74΄ αλλά δεν έμελλε να κρατήσει τη νίκη, αφού ο Νέισμιθ ισοφάριζε στο 78΄.

Με γκολ του Λάζαρ Μάρκοβιτς στο 9ο λεπτό η Λίβερπουλ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Σάντερλαντ. Οι «κόκκινοι» έφτασαν στους 32 βαθμούς και μοιράζονται την έβδομη θέση με τη Γουέστ Χαμ, η οποία έχει παιχνίδι λιγότερο, ενώ οι «μαύρες γάτες», που έχασαν με δεύτερη κίτρινη τον Λίαμ Μπρίντκατ στο 49΄, παρέμειναν στους 20 βαθμούς και πλησίον της επικίνδυνης ζώνης.