Λάμψη, ρεκόρ... Ανατολή

Σε ένα από τα καλύτερα All star game όλων των εποχών οι Ανατολικοί νίκησαν με 163-155 τους Δυτικούς. MVP o Κάιρι Ίρβινγκ.

Ένα μαγικό διήμερο για τους φίλους του μπάσκετ έφτασε στο τέλος του και κανείς δεν θα μπορούσε να προβλέψει την παράσταση που έδωσαν Ανατολή και Δύση στο All Star Game
της Νέας Ορλεάνης. Οι Ανατολικοί νίκησαν με 163-155 σε μία αναμέτρηση που εκτός ότι δεν υπήρχαν άμυνες “έσπασε” και το ρεκόρ των περισσότερων πόντων σε All Star ματς καθώς σημειώθηκαν συνολικά 318 πόντοι όταν το προηγούμενο ήταν στους 303. Οι νικητές έφτασαν στη νίκη μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες αλλά αυτό είναι το τελευταίο που μετράει αν υπολογίσουμε τα πόσα ρεκόρ καταρρίφθηκαν.

Η Ανατολή με τους 163 πόντους έγινε η ομάδα που πετυχαίνει τους περισσότερους σε ένα παιχνίδι. Ο Καρμέλο Άντονι με τα 8 τρίποντα έσπασε το ρεκόρ των 6 που είχε μέχρι χθες ο Λεμπρόν Τζέιμς. Ντουράντ και Γκρίφιν για την Δύση πέτυχαν από 38 πόντους και τους έλειπαν 4 για να φτάσουν το “στοιχειωμένο” ρεκόρ σε ένα αγώνα που ακόμα κρατά στα χέρια του ο Τζαμπάρ. Ο Ντουράντ πάντως κατάφερε να μπει στην ιστορία της διοργάνωσης ως ο μόνος παίκτης που πετυχαίνει πάνω από 30 πόντους για 4ο σερί παιχνίδι.

Σε αγωνιστικό επίπεδο η Δύση ήταν αυτή που μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 89-74 στο πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο τέταρτο 12λεπτο η Ανατολή “ξύπνησε” και με τον MVP του αγώνα Κάιρι Ίρβινγκ, ανέτρεψε τη διαφορά και με ένα σερί 10-0 στο φινάλε μπόρεσε να φτάσει στη νίκη.

Ο Ίρβινγκ αναδείχθηκε δίκαια ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αφού στα κρίσιμα σημεία ήταν αυτός που πήρε τη μπάλα και δικαιώθηκε. Ο 22χρονος πλέι μέικερ του Κλίβελαντ είχε 31 πόντους με 14/17 προσπάθειες, 14 ασίστ και 5 ριμπάουντ μέσα σε 33 λεπτά, με τους 15 από τους 31 πόντους να τους πετυχαίνει στο τελευταίο 12λεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 42-44, 89-74, 126-124, 163-155

ΑΝΑΤΟΛΗ: Τζορτζ 18, Άντονι 30, Τζέιμς 22, Ουέιντ 10, Ίρβινγκ 31, Χίμπερτ 8, Μπος 5, Τζόνσον 5, Ντερόζαν 8, Ουόλ 12, Μίλσαπ 6, Νόα 8

ΔΥΣΗ: Ντουράντ 38, Γκρίφιν 38, Λοβ 13, Χάρντεν 8 , Κάρι 12 , Πολ 11, Πάρκερ 4, Νοβίτσκι. Χάουαρντ 8, Όλντριτζ 4, Ντέιβις 10, Λίλαρντ 9