Και τώρα τρέχει η Σέλτικ

Μπορεί το... σεντόνι του Τσάμπιονς Λιγκ να απλωθεί στο Καζακστάν; Εννοείτε! Η Σαχτάρ Καραγκάντι έβαλε ήδη τις βάσεις για την παρουσία της, στους ομίλους. Η νίκη με 2-0 επί της Σέλτικ κάνει τους Σκωτσέζους (του Γιώργου Σαμαρά) να τρέχουν και να μην φτάνουν. Και βέβαια δημιούργησε ένα ξεκάθαρο φαβορί για την πρόκριση. Οι Καζάκοι επικράτησαν μέσα στην έδρα τους 2-0 των Σκοτσέζων και πλέον μπορούν να κάνουν... όνειρα για τους «χρυσοφόρους» ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Στον αντίποδα η Σέλτικ,

με τον Γιώργο Σαμαρά να προσπαθεί μόνος του για 90 λεπτά, ήταν άξια της μοίρας της, καθώς σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να δικαιολογήσει τον τίτλο του φαβορί.

Η Σαχτάρ άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Φινοτσένκο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να βάζει... φωτιά στην Αστάνα Αρένα. Τα πράγματα για την Σέλτικ έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την ρεβάνς στην Σκωτία, καθώς στο 77' ο Κχιζνιτσένκο έκανε το 2-0, που έμελλε να είναι το αποτέλεσμα του αγώνα.