Ήττα για Άρη

Ανώτερη του Άρη αποδείχθηκε η ΛεΜαν στην έδρα της, επικρατώντας άνετα 85-70 της ομάδας της Θεσσαλονίκης, επί γαλλικού εδάφους. Οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ γνώρισαν την πρώτη ήττα τους στη φάση των «16» του EuroCup, ενώ η ΛεΜαν πανηγύρισε το πρώτο θετικό αποτέλεσμα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 10ου ομίλου.
Ο Άρης «γκρέμισε» ό,τι έχτιζε
επί 20 λεπτά, στην 3η περίοδο, όταν δέχτηκε επιμέρους σκορ 24-12. Οι 14 πόντοι του Χρήστου Ταπούτου (8ρ.) δεν αποδείχτηκαν αρκετοί, ούτε οι 13 του Άντονι Τάκερ. Για τους Γάλλους, πρώτος σκόρερ αναδείχτηκε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Άλεξ Ακερ. Ο Ζοάο Πάουλο Μπατίστα πρόσθεσε 15 πόντους, ενώ ο αρχηγός της «χρυσής» Εθνικής Ελλάδας στο Ευρωμπάσκετ του 2005 Μιχάλης Κακιούζης πέτυχε 14 πόντους.  Τα δεκάλεπτα: 19-18, 43-42, 67-54, 85-70   Διαιτητές: Λαμόνικα (Ιταλία), Κράουζε (Γερμανία), Ομπράντοβιτς (Βοσνία/Ερζεγοβίνη) ΛΕ ΜΑΝ (Τζον-Ντέιβιντ Τζάκσον): Καουντί Τσ. 2, Ντιότ 7, Ακερ 19 (2), Ντεγουόρ 13 (1), Πελίν 6 (1) , Ρουπέ