Ιστορικός Αστέρας

Την πιο όμορφη ήττα της ιστορίας του γνώρισε ο Αστέρας Τρίπολης. Μπορεί να καρδιοχτύπησε από το 2-1 και μετά με αποκορύφωμα το -τελικό- 3-1 και το τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση, επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην Κύπρο. Κάτι που σημαίνει ότι θα είναι σήμερα και εκείνος στην κλήρωση του Γιουρόπα. Όπως ο ΠΑΟΚ και ο Παναθηναϊκός. Το «χρυσό γκολ» σημείωσε ο Γκοϊάν στο 23ο λεπτό, ενώ τα τέρματα των Ισραηλινών σημείωσαν οι Μπαντάς (27'), Ζάχαβι (πεν. 54') και Πρίτσα (75').

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Πάμπλο, Τίμπι, Μπεν Αρούζ, Γκαρσία, Αλμπερμάν, Ζάχαβι, Μίκα, Γένι, Ιγκιεμπόρ (62' Μπεν Χαίμ), Μπεν Μπασάτ (72' Πρίκα), Μπαντάς (85' Ράντι)

Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Λούι, Γκοϊάν, Μουνάφο, Ουσέρο, Ρολέ (77' Σανκαρέ), Ζησόπουλος, Κουρμπέλης, Ντε Μπλάσις (86' Πάρα), Μάσα (59' Τιε Μπι)