Γκολ ο Καπετάνος, ασίστ ο Σαμαρας

Ελληνικό χρώμα είχαν οι επαναληπτικοί των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ το βράδυ της Τετάρτης, καθώς τόσο ο Παντελής Καπετάνος, όσο Γιώργος Σαμαράς, είχαν καθοριστική συμμετοχή προκειμένου Κλουζ και Σέλτικ αντίστοιχα να προκριθούν στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.
Πλην των δύο αυτών ομάδων, οι άλλες που πέρασαν από τα σημερινά ματς, είναι οι Ντιναμό Κιέβου, η Σπαρτάκ Μόσχας, ενώ στην παράταση κρίθηκε
το ζευγάρι Λιλ-Κοππεγχάγη, με τους Γάλλους να παίρνουν μια πανηγυρική πρόκριση.Να σημειωθεί ότι οριστικά ο Ολυμπιακός θα είναι στο τρίτο γκρουπ, αφού μετά την Μπράγκα, ούτε η Ντιναμό Κιέβου δεν έκανε το χατήρι στους Πειραιώτες να αποκλειστεί.
Νίκη με Καπετάνο: Με μοναδικό σκόρερ τον Παντελή Καπετάνο (στο 20') η Κλουζ «σφράγισε» εύκολα την πρόκρισή της στους ομίλους, επικρατώντας και στο δεύτερο παιχνίδι της Βασιλείας, αυτή τη φορά με 1-0. Να σημειωθεί ότι στο 43ο λεπτό ο Φρέι έχασε πέναλτι για τους Ελβετούς, ενώ όσον αφορά τον Καπετάνο, έγινε αλλαγή στο 82ο λεπτό.

Ασίστ ο «Sam»: Εύκολο έργο είχε όμως και η Σέλτικ του Γιώργου Σαμαρά μετά το 2-0 του πρώτου αγώνα επί της Χέλσινμποργκ. Οι σκωτσέζοι επικράτησαν και πάλι με το ίδιο σκορ, με τον «Sam» μάλιστα να βγάζει την ασίστ στο πρώτο γκολ του 30ου λεπτού στον Χούπερ, γκολ το οποίο όμως έπρεπε να ακυρωθεί αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Να σημειωθεί ότι ο Ελληνας επιθετικός ζήτησε αλλαγή στο 70' λόγω ενοχλήσεων στην μέση. Το δεύτερο γκολ των πρωταθλητών Σκωτίας, σημείωσε ο Ουανιάμα στο 88'.