Γκολ ο Φέτφα

Πρώτο γκολ για τον Γιάννη Φετφατζίδη στο Καμπιονάτο. O διεθνής μέσος στην 23η συμμετοχή του με τη φανέλα της Τζένοα βρήκε... δίχτυα και σφράγισε τη νίκη επί της Λάτσιο (2-0), σε αναμέτρηση της 30ης αγωνιστικής στην Serie A.
Ο Έλληνας διεθνής μπήκε αλλαγή στο 57ο λεπτό αντί του Κόφι και στο 84΄ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, η οποία είχε προηγηθεί στο 65΄με

τον Τζιλαρντίνο. Την έκπληξη της 30ής ημέρας δημιούργησε πάντως η Μίλαν, καθώς νίκησε στο «Αρτέμιο Φράνκι» τη Φιορεντίνα 2-0 (23΄ Μεξές, 64΄ Μπαλοτέλι) δείχνοντας ότι ακόμη έχει «σφυγμό». Και όσο για τη μοναχική διαδρομή της Γιουβέντους προς έναν ακόμη τίτλο. Συνεχίστηκε όπως αναμένονταν. Δύο γκολ του Κάρλος Τέβες (25΄, 32΄) ήταν αρκετά ώστε η Γιουβέντους να νικήσει 2-1 την Πάρμα (62΄ Μολινάρο) στο Τορίνο και να αυξήσει τη διαφορά από τη δεύτερη Ρόμα στους 14 βαθμούς, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο τον τίτλο οκτώ αγωνιστικές πριν τη λήξη του καμπιονάτο.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Η Νάπολι προηγήθηκε στο ημίχρονο 4-0 (17΄, 43΄ Ζαπάτα, 25΄ Καγεχόν, 40΄ Ενρίκε) πριν η γηπεδούχος Κατάνια μειώσει στο τελικό 4-2 με τους Μονζόν (52΄) και Τζιόμπερ (75΄).
Η Αταλάντα νίκησε τη Λιβόρνο 2-0 (22΄ Ντε Λούκα, 59΄ Ντένις), η Κάλιαρι τη Βερόνα 1-0 (32΄ Νενέ), η Κιέβο την Μπολόνια 3-0 (7΄ πεν., 78΄ Παλόσκι, 89΄ Ριγκόνι) και η Σασουολο ηττήθηκε 1-2 (16΄ Λόνγκι - 1΄ Σανσόνε, 67΄ Οκάκα Τσούκα) στην έδρα της από τη Σαμπντόρια.